Podle meteorologů byl dosud nejsušší listopad v roce 1920. Zatímco však tehdy spadlo alespoň pár kapek, letos vůbec žádná. „ Zatím nejsušší listopad se vyskytl v roce 1920, kdy spadlo za celý měsíc pouze 1,6 mm srážek. Tehdy bylo sucho už v říjnu, kdy spadlo v Klementinu jen 1,9 mm srážek. Letos zatím v Klementinu zaznamenali pouze neměřitelné množství srážek, a protože s největší pravděpodobností do konce měsíce už nespadne ani kapka, tak bude listopad 2011 nejsušším v historii měření srážek na našem území,“ předvídali už v sobotu 26. listopadu meteorologové z ČHMÚ.
Podle aktuální předpovědi jsou dešťové srážky, a to pouze v nižších polohách, očekávány v sobotu a neděli. Zapršet by mělo také v příštím týdnu. Vždy se však bude jednat jen o množství, které se vsákne do půdy a na výšku hladin vodních toků nebude mít vliv. Ve vyšších polohách bude sněžit.
Sucho se začalo projevovat na výšce hladin vodních toků a nádrží. „Protože v tomto ročním období už není tak silný slunečný svit jako v létě, nedocházelo k odpařování. Přes klesající hladiny v přehradách jsme proto nemuseli zavést omezení odboru pro průmysl. Hladiny v nádržích sice klesají, zásob je však dostatek a věříme, že v průběhu zimy a jara se doplní,“ řekl vedoucí dispečinku společnosti Povodí Odry Jiří Pagáč.
Minimální hladiny jsou také na některých potocích a řekách. V mnoha z nich voda ještě teče jen díky tomu, že do nich odpouštějí povinné množství právě přehrady. Několik týdnů hlásí velmi nízké hladiny Jičínky, Olešné, Mohelnice, Baštice nebo Morávce. Pod limit se dostává i Ostravice v Ostravě. Ve středu odpoledne se pod limitní stav dostala i Olše v Českém Těšíně.
Potíže mají obyvatelé několika lokalit, kde téměř nebo zcela vyschly zdroje pitné vody. Většinou jde o lokality s menším počtem obyvatel, ale oficiální výzvu k šetření pitnou vodou vyhlásila například radnice v Mostech u Jablunkova. Místní vodovod nestačí pokrývat spotřebu. Nízké hladiny ve zdrojích mohou navíc způsobit snížení kvality pitné vody.
Problémy s dostatkem pitné vody se týkají pouze oblastí, kde využívají místních zdrojů. Především jde o horské lokality. Městské aglomerace jsou zásobovány dálkovými přivaděči a těm omezení nehrozí.
Dodávky pitné vody na Ostravsku jsou zajišťovány především z přehrad Kružberk a Šance. Menší část pochází z podzemních zdrojů. Například přímo v Ostravě se z podzemí čerpá do 40 procent spotřeby pitné vody.