Základní organizace Českého svazu chovatelů ve Vrbně pod Pradědem pořádá výstavu drobného zvířectva, která už je každoročním počinem, oblíbeným místními, ale i milovníky ze širokého dalekého okolí.

Letos návštěvníky neodradilo ani nevlídné víkendové počasí. Přípravy akce, která se uskutečnila od pátku 12. do neděle 14. srpna v zahrádkářské osadě vedle vrbenských skláren, začaly už v úterý 9. srpna.

Na organizaci výstavy se každoročně podílí především rodina Beránkova spolu s ostatními členy organizace. „V areálu vystavujeme králíky, drůbež, okrasné a užitkové holuby. Máme zde i poštovní holuby nebo exotické ptactvo,“ řekl jednatel vrbenských chovatelů Antonín Beránek.

Na výstavě se blýskli jak vrbenští chovatelé, tak i ti z jiných měst a obcí. „Vystavujeme naše vrbenská zvířata, ale i od chovatelů z Krnova, Chomýže, Břidličné, Jeseníku, Dětřichova nad Bystřicí, anebo i z Vyškova,“ uvedl Antonín Beránek.

Antonín Beránek vzpomíná na největší výstavy, kdy v areálu za vrbenskými sklárnami vystavovali tři sta šedesát králíků, pětačtyřicet voliér drůbeže a okolo padesáti voliér holubů. V minulosti v areálu měli i ukázku kanadských koziček, jehňat a oveček. Už jsou to pouhé vzpomínky.

Celá vrbenská organizace Českého svazu chovatelů působí už pětapadesát let. Víkendovou expozici drobných zvířat navštěvovalo okolo pětiset lidí. Loni to bylo okolo tří set. „Na každoroční výstavy chodí čím dál méně lidí, i když letos tomu bylo právě naopak. Poslední dobou je to slabší. Mezi stabilní návštěvníky patří především děti a jejich rodiče,“ zmínil jednatel Antonín Beránek.

Další výstavou drobného zvířectva, jíž se vrbenští chovatelé účastní, je ta ve Lhotě u Šternberku. Vystavovat se zde bude v sobotu 17. a v neděli 18. září.

Radek Vráblík