Boris Cvek z Krnova miluje vycházky do příměstských lesů, ale v poslední době se stále častěji setkával s devastací. Tu za sebou zanechávají motorkáři na terénních strojích. Proto se rozhodl napsat otevřený dopis starostce Krnova Renatě Ramazanové, aby ji upozornil, že pro motorkáře a někdy i pro motoristy na čtyřkolkách jsou závory a zákazy vjezdu na lesních cestách jen kusem plechu.

„Jsem občanem Krnova od roku 1976. Rodiče se s námi dětmi odstěhovali z centra města do příměstské osady Ježník, tehdy díky Bohu panenské a opuštěné,“ líčí v dopise Boris Cvek původní stav Ježníku.

Zmizela zvířata

Podle Borise Cveka z lesů nad Ježníkem i v jiných částech Krnova začínají mizet dosud běžná zvířata, jako jsou slepýši a skokani. „Náš soused, který tu bydlel o třicet let déle, mi vyprávěl, jak místní potok byl plný raků a všude žilo obrovské množství zajímavých živočichů. Já sám jsem na Ježníku zažil běžně zvířata, která v poslední době jaksi zmizela, jako například čolky, mloky, zmije, ježky, ropuchy, ještěrky. Kde jsou nyní?

Dřevo se tam těžilo odjakživa. Tak co se tedy změnilo?“ ptá se Cvek. Vysvětlení podle něj nabízí pohled na rozježděné mrtvolky živočichů na lesních cestách. Kaluže, které bývaly dříve plné pulců, jsou nyní prázdné a rozježděné. Z krnovských lesů se stalo místo řádění motorkářů, čtyřkolkářů a automobilistů.

„Po lesních cestách, na nichž platí zákaz vjezdu motorových vozidel, uhánějí s nechutným, na kilometry daleko slyšitelným řevem motorkáři a vjíždějí do zatáček takovou rychlostí, že kdyby se tu procházela po celé šíři cesty rodina s dětmi, došlo by jistě k tragédii. Celé roky chodím bezmocně po lese a probodávám zraky v helmách skryté zločince, kteří ničí dědictví předků a ohrožují životy občanů,“ vysvětluje Cvek, který si na toto téma korespondoval s městskou policií.Na jaře situaci paradoxně zlepšily vývraty stromů přes cesty.

Problém by vyřešila dráha

„S motorkáři se setkávám téměř při každé procházce. V květnu mi už došla trpělivost, začal jsem je fotit a fotografie zveřejňovat. Věřím, že si i další občané stejně jako já začnou nosit do lesa digitální fotoaparáty a městská policie by měla zveřejnit adresu, kam lze posílat fotografie těchto vandalů, aby byly co nejdříve zpracovány do databáze. S pomocí občanů a s dobrou vůlí krnovských zastupitelů si snad uvědomí, že krnovské lesy jsou vlastnictvím města a nikoli motorkářů. Ať si ti jezdí na vlastních pozemcích,“ vysvětlil cíle své iniciativy Cvek.

Pro některé krnovské motorkáře je Boris Cvek udavač, zatímco jiní mu překvapivě dávají za pravdu.

Všichni se ale shodují v tom, že kdyby v Krnově byla k dispozici legální veřejná motokrosová dráha, mohli by se motorkáři věnovat svému hobby bez porušování zákonů. „Problém s motorkáři a milovníky čtyřkolek řešíme už dlouhá léta. Rada města se snaží o vybudování legální dráhy pro tyto motoristické sporty, avšak prozatím vzhledem k pozemkům marně,“ uvedla krnovská starostka Renata Ramazanová.

Snad se blýská na lepší časy

Zřídit místo pro vyznavače ježdění v terénu není snadné. „Za dráhu pro terénní motorky v okolí Krnova bojujeme již řadu let. Bohužel vždy se najde nějaký zádrhel, na kterém to ztroskotá. Přestože mám mezi motorkáři řadu přátel, s názorem pana Cveka se stoprocentně ztotožňuji. Jedinou možností jak zabránit ničení přírody a vyhnat vyndaly z lesa, je určit legální místo pro jejich sport,“ vysvětlil svůj postoj radní a zároveň jednatel krnovského motorkářského klubu Jaroslav Mlček. „Snad se blýská na lepší časy. Právě jednáme o vhodném prostoru pro dráhu, tak uvidíme, zda se to tentokrát podaří dotáhnout do konce,“ dodal Mlček.

Jste práskač, vzkázali Cvekovi motorkáři

Cvek vyzval nejen starostku, ale i další komunální politiky, aby z této problematiky udělali předvolební téma. „Nápad s fotkami je sice zajímavý, ale ono je opravdu těžké dopadnout viníka, který má na motorce zastříkanou poznávací značku a helmu na hlavě,“ konstatovala starostka Renata Ramazanová.
Také velitel krnovské městské policie Pavel Moravec je k nápadu s fotografiemi občanů skeptický.

„Nejenže toho motorkáře musíte chytit přímo na místě při činu za ruku, ale také musí sundat helmu, abyste byli schopni dokázat, že je to on. Podle fotografií to většinou není reálné,“ upozornil velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Když se Boris Cvek obrátil na krnovský motoklub, aby slušní motorkáři sami pomohli městské policii s identifikací vandalů, kteří porušují zákony a dělají jim špatné jméno, Radek Hausner mu jménem klubu odpověděl po motorkářsku bez servítek: „Takovým jako vy se říká bonzáci nebo práskači.“