V předchozích letech pracovního tábora v České Vsi byla hlavní náplní akce oprava zvonice. V současném projektu je zakomponována rekonstrukce zcela zdevastované márnice, jejiž konstrukce má ve svých zdech obrovské pukliny. „Márnice je opravdu silně zničená. Mnoho skeptiků se k márnici vyjadřovalo jako k neopravitelné. My jsme si však jistí, že díky radám odborníků, kteří jsou zde s námi, ji dokážeme vrátit do původního stavu,“ řekl koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil.

Díky pomoci dárců se práce rozjely v plném měřítku. Město Albrechtice věnovalo Hnutí Duha dřevo na nové trámy, které se použijí v márnici.

Hřbitov muži náhodou objevili na výletě

Hřbitov ležící zhruba sto metrů od hlavní cesty se dochoval jako zázrakem. Objeven byl před pár lety, když historik Pavel Kuča se svým německým přítelem Hostem Kallerem, který byl z České republiky v šesti letech jako Němec odsunut, vyrazili na kolo a shodou náhod objevili v křoví zarostlý a zničený hřbitov. V hlavě těchto dvou mužů se tak zrodil nápad na jeho zachránění.

V pozdějších letech Pavel Kuča a Horst Keller vytvořili skvělou sbírku fotografií a dokumentů o stavu evangelických památek na Jesenicku. Tato výstava je nyní k vidění v Krnovské synagoze. Pokud by byl plán znovuoživení hřbitova úspěšný, přesunuly by se tyto panely do opravené zvonice. „Naším hlavním cílem je, aby lidé, kteří toto místo navštíví, se něco dozvěděli z informačního panelů a užili si pohled z historické zvonice,“ prozradil jeden z organizátorů obnovy Pavel Kuča.