Jak bývá dobrým zvykem, přehlídku trampské a country písně Eldorádo Sosnová zahajovali v sobotu 10. srpna Zlomeňáci z Břidličné, kteří ještě týž večer zahráli na Kalfestu v domovské Břidličné.

Ti, kdo přijeli již na páteční vandrbál, pořádně promokli, podobně na tom byl Jakub Zbořil ze Střelic u Olomouce, který o víkendu oslavil na Eldorádu osm měsíců svého života a byl jedním z nejmladších účastníků. V jižanské vlajce to chlapečkovi slušelo.Tělo pokryté tetováním, v ústech dýmku a v hrdle zlato má Travis O´Neill, který přijel do Sosnové z Irska. Vystoupily formace Country Kavalerie Svobodné Heřmanice, Brzdaři Olomouc a Duo Opava.

Dva nepřijeli, jsou zranění

O vandrbály se v pátek i v sobotu postarali Šviháci z Ostravy.

„Nepřijela formace Fox z Jihlavy, které se zranil bendžista. Naopak nad plán přijela country kapela Azyl z Opavy a osmnáctiletý bruntálský písničkář Mára," řekla jedna z pořadatelů Milada Kuzníková. Kvůli závažnému zranění nevystupovala ani kapela Můjčass z Bruntálu. „Jeden z našich členů přišel v práci o tři prsty," řekl lídr kapely Jiří Chrval. S tím, že určitě Můjčass tímto zraněním neskončí, i když je velkým zásahem do jeho chodu.

Eldorádo je jeho srdeční záležitostí

Na Eldorádu se potkali zlatokopové, trampové, seveřané i jižané. Velmi pestrá byla plejáda jejich oblečení, jakoby vystřiženého z filmu o divokém americkém západu devatenáctého století. Prostě stylová atmosféra, jaká má být. „Jezdím na Janovy skály u Mnichova, Vrbna pod Pradědem. Do těch kopců, kde jsme měli takzvané zimní spaní. Jezdil jsem i za Henrym do Zlatých Hor," prozradil světoběžník a zlatokop s přezdívkou Tojoš.

Vzpomínal, jak ho právě legenda českého trampingu a zlatokop naučil v jesenických tocích hledat zlaté nugety. „Naučil mě rýžovat zlato. Já vím, kde ho najít," uvedl Tojoš.

Tojoš dodal, že to není jako někde při soutěžích, kde jim do korýtek naházejí kousky zlata, takže jdou na jisto. Osobně navštěvuje Eldorádo Sosnová od jeho založení před sedmadvaceti lety. Vynechal jen jednou v roce 1999, to když prodělal těžkou havárii.

„Eldorádo je moje srdeční záležitost, pomáhal jsem to tu stavět," ukázal rukou po areálu sosnovské odnože Českého svazu ochránců přírody. Tramping je jeho životem. Nemá televizi, ani mobil, spíše se drží v lese, kde je větší svoboda, a který ho zároveň dokáže uživit.

Modroočko též miluje les

Pravidelnou účastnicí festivalu je například i obětavá spolupořadatelka Drahomíra Molinová z Vajglova u Břidličné, které ale nikdo neřekne jinak, nežli Modroočko. Také ona miluje les, kamarády a dobré trampské a country písničky. „Od čtvrtka jsme areál připravovali, už na nás čekali. Strašně jsem se sem těšila, každopádně na Fricka a jeho Zlomeňáky z Břidličné. Taky se těším na toho Ira," konstatovala v sobotu po poledni Modroočko.

Řadu festivalů podobných Eldorádu procestoval pár Zdeněk Kotek Kotezaku a Jaruška Bedrunka Šimková ze Zlatých Hor.

„Na vandry jsem jezdil už ve čtrnácti letech. Také si často vzpomenu na zlatokopa Henryho, velmi dobrého kamaráda. Byl jsem členem osady Černých pavouků," líčil Kotek, který má předky v Rumunsku. Za kamarády, přírodou a písničkami přijedou, pokud to půjde, zase za rok. Tak jako další pravověrní příznivci trampingu.