VYBRAT REGION
Zavřít mapu

110. let Osoblažky oslaví hned tři parní lokomotivy

Osoblažsko, Krnov - Výročí 110. let od zahájení provozu na unikátní úzkorozchodné trati z Třemešné do Osoblahy připomene v sobotu 21. června velkorysý Den dráhy.

17.6.2008
SDÍLEJ:

V Osoblaze bude postavena speciální mikrotrať s rozchodem 18,4 centimetru, na které bude zájemce vozit model lokomotivy poháněný skutečným parním strojem o výkonu 500 W.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Z Krnova do Třemešné pojede parní lokomotiva Rosnička, z Třemešné do Osoblahy naváže souprava s parní lokomotivou Resita, a v Osoblaze bude na výletníky čekat krátká speciální trať, na které hlavně děti povozí funkční model lokomotivy zmenšený v měřítku 1:10, ve kterém se skutečně topí pod kotlem a jezdí na parní pohon.

Příznivce starých lokomotiv na akci čekají stánky s železničářskou literaturou a suvenýry, bude jim vyhrávat kapela Wagon, mohou si prohlédnout jedinečný exemplář opavské tramvaje, parní úzkorozchodnou lokomotivu Škoda nebo si vyzkoušet jaké podmínky nabízel cestujícím historický autobus.

Také mohou využít den otevřených dveří v depu, poslechnout si odborný výklad na téma Osoblažka nebo zjistit co obnáší provoz parní lokomotivy, jak se do ní čerpá voda a nakládá uhlí.

„Letos poprvé budeme mít na Dni dráhy parní lokomotivy tří různých rozchodů: normální, úzkokolejku a speciální mikrodráhu pro provoz parního modelu. Na oslavách ve Vrbně o víkendu jezdila jedna z nejznámějších parních lokomotiv, které se kvůli zelené barvě říkalo Rosnička. Ve své vývojové řadě je to jediný dochovaný exemplář, který je dnes majetkem technického muzea.

Před padesáti lety tato lokomotiva jezdila konkrétně na trati Olomouc - Jeseník,“ říká Jaromír Foltýn z firmy Olpas Moravia, která prostřednictvím Slezských zemských drah organizuje o prázdninách na Osoblažce historické jízdy.

Organizátoři Dne dráhy využili toho, že Rosnička z olomouckého depozitáře muzea byla zapůjčena na sobotní slavnosti Euroregionu Praděd ve Vrbně, takže jí domluvili na týden ustájení v krnovském depu, aby mohla příští sobotu vyrazit do Třemešné.

Rosnička potáhne z Krnova do Třemešné soupravu složenou z historických vagonů Balm. „Na provoz parní lokomotivy musíte mít nejrůznější zkoušky, schválení a povolení, což je stejně náročné jako u každé jiné lokomotivy. Posádku Rosničky tvoří železniční nadšenci nejrůznějších profesí, mezi kterými je dokonce také jeden lékař. Byl jsem dost překvapený, když mi topič v montérkách špinavých od uhlí, popele a kolomazi vyprávěl, že se musel na tuto akci utrhnout z práce ve své gynekologické ambulanci,“ dodal Foltýn.

Na Osoblažce bude mít v sobotu premiéru také další zajímavost: moderní úzkorozchodný motorový vůz, který byl vyroben v Rumunsku před pouhými dvaceti lety, v roce 1988. „Tento dieselový osobní vůz už nabízí cestujícím veškerý komfort na jaký jsou zvyklí ve 21. století.

V České republice je to jediný exemplář, který nám zapůjčili naši kolegové železniční fanoušci z jindřichohradecké úzkokolejky,“ dodal Foltýn. Rumunský motorák bude tahat soupravu výletních vagonů společně s parní Resitou. V soupravě nebude chybět ani Pivní vagon s občerstvením.

V sobotu odjíždí parní souprava s Rosničkou v čele z krnovského nádraží v 10 hodin, a do Třemešné dorazí v 10.27 hodin. Zpět do Krnova se Rosnička vrací ve 13.10 hodin. Souprava s Resitou vyrazí z Třemešné do Osoblahy v 10.50 hodin, a na zpáteční cestu z Osoblahy pak vyráží ve 14.30 hodin. Do Třemešné dorazí úzkorozchodný parní vlak v 16.19 hodin.

„Naše aktivity už přilákaly na osoblažskou úzkokolejku lidi z celé republiky i ze zahraničí. Teď záleží hlavně na obcích, které úzkokolejka spojuje, zda dokážou návštěvníkům nabídnout něco zajímavého a vymyslet různé doprovodné akce na podporu turistického ruchu v celé oblasti. Osoblažsko určitě má co nabídnout. Slezské Rudoltice a Dívčí Hrad mají svůj zámek, Bohušov rekreační areál kolem rybníka či Fulštejn, Osoblaha má koupaliště. Osoblažska je jistě atraktivní jako celek,“ uzavírá Foltýn.

Autor: František Kuba

17.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr30 000 Kč

Strojní inženýři technologové, normovači Technolog svařování - specialista TPV. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1, Technolog svařování - specialista TPV, výběrové řízení, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., , Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici: technolog svařování - specialista TPV., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ vzdělání strojního zaměření, " Kvalifikace IWE/EWE výhodou, " Praxe na pozici svářečského dozoru výhodou, " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " Uživatelská znalost MS Office, " Základní znalost AJ, příp. NJ, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Svědomitost, zodpovědnost, flexibilita , " Občanská a trestní bezúhonnost, , Od uchazeče se očekává:, , " Vykonávání činnosti svářečského dozoru ve smyslu norem EN 14731, EN 15085 a ISO 3834-2, " Zpracování technologických postupů pro výrobu a opravy svařenců, " Dobré schopnosti operativního řešení výrobních problémů, " Tvorba WPS, WPQR a další dokumentace spojené s procesem svařování, " Posuzování obchodních případů, komunikace se zákazníky, sledování platné legislativy, " Součinnost při výběru nových výrobních zařízení a produktů pro oblast svařování, " Spolupráce s ostatními pracovníky na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a rozmanitou práci v perspektivní společnosti, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, " Týden dovolené nad rámec zákona, " Odpovídající finanční ohodnocení, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz , do 15. 3. 2018., , Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , Z : 23.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik26 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technolog povrchových úprav a lepení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici technolog povrchových úprav a lepení., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ/SŠ vzdělání - korozní inženýrství nebo organická chemie, " Praxe na pozici technologa povrchových úprav výhodou , " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " NJ, příp. AJ na komunikativní úrovni výhodou, " Znalost práce s PC, MS Office, " Komunikativní a koordinační dovednosti, " Občanská a trestní bezúhonnost, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Zodpovědnost, samostatnost, flexibilita, , Od uchazeče se očekává:, , " Zpracování technologických postupů pro povrchové úpravy a lepení ŽKV, " Nastudování předpisů pro opravy ŽKV, " Spolupráce s ostatními technology na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, " Zpracovávání podkladů poptávkových řízení, vč. veřejných zakázek, , , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a zodpovědnou práci v perspektivní společnosti, " Odpovídající finanční ohodnocení, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 15.3.2018., Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , , Z : 1.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář.17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Červený dvůr 35, Požadujeme SOU/SŠ elektrotechnického zaměření, osvědčení dle vyhlášky 50/1978 § 6, pečlivost, odpovědnost, samostatnost., 5 dnů volna navíc, dotované stravování, příspěvek na penzijní pojištění, Zasílat životopis na e - mail : recepce@sticz.cz, Z : 8.6.2017 A : 27.7.2017 A : 4.10.2017. Pracoviště: S.t.i. cz s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1129, 794 01 Krnov 1. Informace: Pracovník recepce, +420 554 684 011.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství13 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Pomocný lesní dělník při čištění lesa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : lesy na Jesenicku, práce v lese - čištění lesa, ožínání, nutný je ŘP sk. B, hlásit se na tel. č. 732 644 201 a domluvit si schůzku., Z : 16.2.2018. Pracoviště: Michaela medveďová - pracoviště, 793 84 Janov u Krnova. Informace: Karel Rakovský, +420 732 644 201.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Únor 1948. Ilustrační foto.
5

Vítězný únor aneb Mladí Češi zapomínají na minulost

Olympijský festival v Ostravě. Ilustrační foto.

ANKETA: Vyberte nejlepší sportoviště Olympijského festivalu v Ostravě

AKTUALIZOVÁNO

Olympijský festival v Ostravě v neděli oslavil jubileum!

VIDEO, FOTOGALERIE/ Pět hodin před uzavřením bran ostravského festivalu, který lidi bavil dlouhých 17 dní po celou dobu konání Olympijských her v Koreji, měli organizátoři tu čest přivítat v areálu návštěvníka s pořadovým číslem 100 000.

Krnovští radní nedali spolku peníze na mimořádný vlak

Fanoušci železniční dopravy dobře vědí, že pravidelná železniční doprava z Bruntálu do Malé Morávky už byla zrušena, takže každý vlak na této trati je událost, o které se bude mezi vláčkaři ještě dlouho mluvit.

Meteorologové varují: Budou silnější mrazy. Teplota může klesnout i pod minus 30

Meteorologové varují před silnými mrazy, které mají nastoupit dnes v noci. Až do druhé poloviny příštího týdne očekávají minimální teploty od minus 15 do minus deseti stupňů Celsia.

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT