VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Bruntálsko

včera 14:00

Kaplan z Afghánistánu

Svatého Martina v Krnově vítal Tomáš Mlýnek, vojenský kaplan 14. pluku logistické podpory Pardubice. Má za sebou už dvě mise v Afghánistánu. V Kábulu i v Bagrámu.

včera 08:42

Polští patrioti se projeli ve vlaku s wehrmachtem

/FOTOGRAFIE/ Osoblažská úzkokolejka je vyhlášená atrakce, která láká cestující s různými zájmy. Občas při tom dojde k opravdu bizarním setkáním, jako třeba o víkendu při svatomartinské parní jízdě.

12.11.2018

Vznik Československa a Krnov II.

Když vznikl samostatný československý stát, takřka přes noc se tehdejší obyvatelé Krnova ocitli na novém území. Jeho hranice se vytvářely od října 1918 až do července 1920.

12.11.2018

Vodní záchranáři z Krnova excelovali

Krnov, Neratovice – Vodní záchranná služba, to není jen hlídkování na přehradách, bazénech a koupalištích. Jejím úkolem je také ukázat atraktivitu vodních sportů mládeži a vysvětlit jí podstatu záchranářské práce. A v tom se dá i soutěžit.

12.11.2018

Masaryk v Krnově i ve Městě Albrechticích

Tomáš Garrigue Masaryk oslavil sto let Československa návštěvou Krnova i Města Albrechtic. Byla to samozřejmě jen show s herci. Jaký vztah měli obyvatelé našeho regionu ke skutečnému Masarykovi?

11.11.2018

Bruntál: kamery pomáhají zvyšovat bezpečnost ve městě

Městský kamerový systém v Bruntále je v posledních letech rozšiřován prakticky každoročně. Taková jsou slova tiskového mluvčího bruntálské radnice Jiřího Ondráška.  

10.11.2018

V Bruntále otevřeli novou oční ambulanci

Sehnat v dnešní době očního lékaře není až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. A když už se podaří k lékaři objednat, čekací doby nejsou většinou zrovna krátké. Obyvatele Bruntálu a okolí tento problém od nynějška trápit zřejmě nebude. Šumperská nemocnice totiž v Bruntále otevřela novou oční ambulanci.

9.11.2018

Jak krnovská synagoga přečkala Křišťálovou noc

Krnovskou synagogu v pondělí navštívil velvyslanec Izraele Daniel Meron. Připomenul, že před osmdesáti lety tisk informoval o velkém požáru synagogy v Krnově. Jak je možné, že stojí dodnes?

9.11.2018

Bruntál hlásí novinku: na matriku se lze objednat

Bruntálská radnice přišla tento týden s novinkou, která lidem ušetří čas a bezesporu i usnadní život. Na matriku, Czech point i ověřování dokumentů se obyvatelé mohou předem objednat.

8.11.2018

Nové Heřminovy nejsou v kraji jediné místo pro přehradu

Přípravy přehrady Nové Heřminovy zahájila vláda v roce 2008. Na mapě najdeme i další lokality rezervované pro stavbu přehrad. Jsou plánované v dlouhodobém výhledu a nemají konkrétní termín realizace. Je možné i to, že navždy zůstanou jen na papíře.

8.11.2018

Bruntál hledá vhodné plochy, kde by lidé mohli stavět

Nechtějí trávit život v bytě. Touží po domku se zahradou, kde by měli svůj klid. Řeč je o obyvatelích Bruntálu.

7.11.2018

Myslivci ke cti svatého Huberta

Hubertové oslavili svátek 3. listopadu. Kolem tohoto data mají také myslivci příležitost uctít svého patrona, svatého Huberta. V Třemešné to spojili s obřadem pasování.

7.11.2018

V Krnově vzdali hold manželům, kteří ukrývali Židy za holokaustu

Dnes má profesor Alexander Fried 93 let. V období holokaustu snad dvacetkrát o vlásek unikl smrti. V krnovské synagoze vyprávěl svůj příběh potomkům manželů Belánikových, kteří ho tři měsíce ukrývali.  

6.11.2018

Krnovským kinem se rozléhal smích i potlesk

Krnovské kino Mír zažilo filmovou premiéru, na kterou se bude ještě dlouho vzpomínat. Vedoucí kina Pavel Tomešek i režisér filmu Cukr a sůl Adam Martinec se mohli radovat ze zaplněného kinosálu, kterým burácel potlesk i smích.

6.11.2018

Nové Heřminovy se už chystají na možnost, že získají Kunov

Na ustavující schůzi heřminovského zastupitelstva byl v pátek staronovým starostou zvolen Ludvík Drobný. Místostarostou bude Lumír Vrábel. Oba jsou z kandidátky Proti přehradě. Zatímco dnes je heřminovské zastupitelstvo sedmičlenné, podle starosty by po volbách mělo mít devět členů. Obec se tímto způsobem připravuje na možnost, že se brzy rozroste o 80 spoluobčanů z Kunova.

5.11.2018

Z palíren v těchto dnech voní letošní hruškovice

V pěstitelských pálenicích právě vrcholí hrušková sezona. Pálení švestek a jablek se už také slibně rozbíhá. Palírníci topí pod kotly od rána do večera.

4.11.2018

Kůrovec na Rejvízu? Zvažuje se ochrana každého stromu

Dlouhodobé sucho a vysoké jarní teploty se nevyhnuly ani národní přírodní rezervaci Rejvíz a jejímu okolí v Jeseníkách. Také tamní lesy decimuje kůrovec.

3.11.2018

Vleky na Ovčárně i Švýcárna můžou změnit majitele, současný je v dluzích

Vleky na Ovčárně či chata Švýcárna v Jeseníkách by mohly změnit majitele. Ten současný má velké finanční problémy.

3.11.2018

Dušičky vrcholí, policisté i strážníci jsou ve střehu

Tisíce zapálených svíček, upravené a nazdobené hroby, tak trochu jiná atmosféra. Ale taky nápor na kontejnery, posílené policejní hlídky a bohužel každoročně i nějaké drobné nehody a krádeže.

2.11.2018

V Bruntále mají staronového starostu

V Bruntále už mají jasno. Na svém ustanovujícím zasedání zvolili starostu, jeho dva zástupce a další členy rady města.

2.11.2018

Máte rádi les? Můžete lesníkům pomáhat formou brigády

Podnik Lesy ČR organizuje brigádu pro rodiny s dětmi, skauty, turisty, místní a pro každého, kdo má chuť se zapojit. Zájemci mohou pomáhat v lesích u Horního Benešova v sobotu 3. a 10. listopadu.

2.11.2018

DUŠIČKY: Jaké jsou trendy v regionu? Lidé se vracejí k přírodě

Největší poptávka je o kytice nebo věnce z přírodních materiálů, stálicí jsou pak chryzantémy v květináčích.

2.11.2018

Medaile pro Janu Lorencovou, která se věnovala také problematice Heřminov

Praha, Nové Heřminovy - Jedním z těch, kdo 28. října převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy, byla také bývalá investigativní novinářka a politička hnutí ANO Jana Lorencová.

2.11.2018

Bruntál investuje miliony do revitalizace sídlišť

Někde nezůstalo po původních hřištích nebo mobiliáři doslova vůbec nic, říká mluvčí Bruntálu.

1.11.2018

Kolem řeky se dřeviny kácí, pod Cvilínem se sází stromy i keře

V Krnově v lokalitě pod Cvilínem právě začíná výsadba stromů. Jde o takzvanou náhradní výsadbu, která byla uložena státnímu podniku Povodí Odry za dřeviny pokácené kolem řeky Opavy.

1.11.2018

Libor Martinek se stal laureátem Ceny Svazu polských spisovatelů v zahraničí

Londýn, Opava, Krnov – Na krnovské pedagogické škole řadu let působil Doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D., který je v současnosti pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě.

1.11.2018

Vznik Československa a Krnov

Dne 28. října 1918 byl na pomyslných troskách Rakousko-Uherského mocnářství vyhlášen samostatný český, jinak řečeno následný československý stát. Takřka přes noc se tehdejší obyvatelé Krnova ocitli na novém území.

31.10.2018

Strom republiky vysazený v roce 1968 byl symbolem vzdoru

V Krnově byla 28. října 1968 vysazena lípa na počest padesáti let Československa. Strom republiky zasazený dva měsíce po vpádu sovětských vojsk byl symbolem ztracené svobody a tichým protestem. Byl za normalizace zlomen a zničen, ale zase vyrašil a roste dodnes.  

31.10.2018

Krnovská koalice se už rýsuje, ale nic není jisté

Ani čtvrtý týden po volbách nevíme, které subjekty v Krnově uzavřou koalici a které skončí v opozici. Stávající koalice ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS projevila vůli dál spolupracovat, ale chybí jí ještě minimálně dva hlasy.

30.10.2018

OBRAZEM: Vítr přinesl výpadky proudu a odnesl krytinu

Moravskoslezským krajem se včera prohnal silný vítr a nejvíce škod způsobil v okres Bruntál. Hasiči zde jen za dopoledne měli přes šedesát výjezdů, odpoledne už jich bylo osmdesát.

30.10.2018

OHLÉDNUTÍ OBRAZEM: Promoklí vlastenci

Státní svátek 28. října provázela řada akcí ke 100. výročí vzniku Československé republiky.

30.10.2018

Lípy republiky si vysazují na památku také rodiny

Nejen školy, obce a organizace se zapojily do vysazování stromů republiky. Například v Holčovicích-Spáleném lípu vysadila rodina Gašparikova. K ní hodlá vysadit celou alej s 99 lipami, aby sto let Československa připomínala stovka stromů.

29.10.2018

Škola na Janáčkově náměstí pořádá Rodičovské kavárny

Klub rodičů krnovské Základní školy Janáčkovo náměstí ZŠJN na jaře poprvé pořádal Rodičovskou kavárnu. Jak to funguje?

29.10.2018

Strom republiky nemusí být jen lípa, ale i Bohemie, Tábor či Vltava

Strom republiky už vysadily Karlovice, Světlá Hora, Město Albrechtice, Bohušov, Bruntál, Rýmařov, Velká Štáhle, Břidličná, Krnov, Karlovice, Úvalno i další obce. Musí to být jen lípa? Jsou i jiné možnosti.

28.10.2018

Jindřichovská tragédie: smrt dvanácti fotbalistů a fanoušků

Zatímco většina z nás si právě připomíná vznik Československé republiky, Jindřichov si koncem října vzpomene na jednu z nejhorších tragédií v historii automobilové dopravy a sportu.

28.10.2018

Biskup ocenil manžele z Vrbna

Vojtěch Zatloukal se svou manželkou Annou jsou už přes 40 let součástí farnosti Vrbno pod Pradědem.

27.10.2018

Krnované proti Československu

Obyvatelé Krnova před sto lety mluvili německy a cítili se víc Rakušany než Čechoslováky. Představa, že se Krnovsko stane součástí Československé republiky, byla pro ně nepřijatelná. Snili o útvaru zvaném Sudetenland.

26.10.2018

Sázeli stromy republiky

/FOTOGALERIE/ V Krnově, Úvalně, Městě Albrechticích i na dalších místech 25. října školáci vysadili strom republiky.

26.10.2018

Noční prohlídky krnovské radnice

Noční prohlídky mají své kouzlo. Své o tom vědí návštěvníci, kteří přišli s dětmi na Noc radnice. Zaměstnanci městského úřadu Krnov ji připravili i letos na pátek 16. listopadu.

26.10.2018

Soud Brunclíkův návrh zamítl, volby jsou platné

Návrh na neplatnost voleb do zastupitelstva města Krnova podal kandidát ČSSD Michal Brunclík. Soudce jeho návrh zamítl jako neodůvodněný.

25.10.2018

V Krnově zahájili deratizace v kanalizaci

Pracovníci Krnovských vodovodů a kanalizací KVaK zahájili podzimní etapu deratizace. Důvodem je zvýšený výskyt potkanů. „K tomuto zjištění jsme dospěli vlastním pozorováním a také na základě upozornění občanů.

25.10.2018

Zatímco Bruntál ještě vybírá vánoční strom, v Krnov už začali zdobit

Bruntál posuzuje průběžně stromy z několika míst a vybírá, který bude nejvhodnější převézt do centra pro vánoční atmosféru. To Krnov má na náměstí dost stromů celoročně.

24.10.2018

Peníze za vstupenky na zrušený koncert Marie Rottrové vrací v Íčku

V rýmařovském divadle se 23. října měl konat koncert Marie Rottrové. Místo zážitků ale čekala fanoušky informace, že koncert byl zrušen kvůli zdravotní indispozici. 

24.10.2018

Proč Krnov nemá koalici? Vysvětluje to matematika

Také třetí týden po volbách Krnované stále s napětím čekají, kdo s kým vytvoří koalici. Informací o povolebních jednáních není mnoho. Krnovští patrioti už ale příznivcům prozradili, kde to „drhne“.

23.10.2018

Velká přehlídka středních škol se koná v SVČ Krnov už dnes odpoledne

Středisko volného času SVČ Krnov v úterý 23. října od 13 do 16 hodin.

23.10.2018

Plicní léčebnu Ozon koupila škola. Podívejte se, v jakém je stavu

FOTOGALERIE/ Když krnovský podnikatel Josef Irmler přišel v roce 1932 s nápadem postavit na Ježníku v lůně přírody velký lázeňský hotel Lesní zámek, mnozí spoluobčané si ťukali na čelo. Vždyť v té době z Krnova na Ježník ještě ani nejezdil autobus. 

22.10.2018

Svatohubertská mše je plná mysliveckých tradic

FOTOGALERIE/ Zatímco v zahraničí je lov zvěře běžná profese či hobby, česká myslivost je plná pradávných rituálů. Nejpůsobivější mysliveckou tradicí jsou svatohubertské mše.

22.10.2018

První dámy Masarykovy

Sto let české státnosti oslaví Krnované 28. října v 16 hodin shromážděním u památníku před gymnáziem.

21.10.2018

Herečka Jana Bernášková: Cesta z Krnova do Prahy byla těžká a trvala dlouho

ROZHOVOR/ Je krásná a talentovaná. Její cesta k herectví nebyla jednoduchá, přesto to nevzdala a dnes je uznávanou úspěšnou herečkou. Jana Bernášková je důkazem toho, že sny se občas plní.

21.10.2018

Vzorkovníky darovala muzeu v Karnole

Bývalí zaměstnanci Karnoly nabízí městu Krnovu historické dokumenty, aby sloužily jako exponáty v muzeu textilnictví. Například dezénové knihy z let 1909 až 1911 se našly v Rýmařově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT