VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Bruntálsko

dnes 09:08

Potomek urozených Hodiců navštívil Slezské Rudoltice

V rodině Jaroslava Hodyce se tradovala historka, že některý z předků prý vlastnil Bouzov. Když se rozhodl ověřit její pravdivost, nestačil se divit, jak významně se Hodicové zapsali do dějin.

14.7.2018

Dar na sociální služby pro společnost Help-in

Obecně prospěšná společnost Help-in, poskytující sociální služby na Bruntálsku, v minulých dnech získala finanční dar na podporu své činnosti.

13.7.2018

Koupání s pořádnou dávkou relaxace

Užít si relaxaci a koupání nabízí Wellness centrum Bruntál se slanou vodou ve všech bazénech.

12.7.2018

U rybníka dítě stálo, bylo špinavé, hladové a opuštěné

Otřesný případ zanedbání základní rodičovské péče řeší bruntálští policisté. Našli malé dítě, které se pohybovalo samo u vody, bylo špinavé a hladové.

12.7.2018

Dagmar Burešová mluvila s dělníky ve Strojosvitu

Ve věku 88 let minulý týden skonala advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Dagmar Burešová. Vzpomínají na ni také pamětníci v Krnově, který navštívila v rámci předvolební kampaně 21. května 1990. Představila se zaměstnancům Strojosvitu v provozu 04 jako ministryně spravedlnosti České republiky a kandidátka Občanského fóra. Pak se skutečně stala předsedkyní České národní rady.

12.7.2018

Britské královské letectvo RAF v Londýně i v Krnově

Britské královské letectvo si v úterý v Londýně připomnělo sto let své existence. V Krnově začala mezinárodní výstava Českoslovenští letci v RAF.

11.7.2018

Ptačí mláďata se právě učí létat a občas dělají chyby

První letecké pokusy ptačích mláďat často končí mezipřistáním na okenních parapetech, na trávníku nebo na silnici. Můžeme jim pomoci?

11.7.2018

Benátská noc dostala výjimku z nočního klidu

V Krnově obvykle platí noční klid od 22 hodin večer do 6 hodin ráno. Přestože zastupitelstvo schválilo výjimku, že při Benátské noci na hřišti v Chomýži bude noční klid zkrácen na minimum od tří do šesti hodin ráno, návštěvníkům to nestačilo. Iniciativně noční klid zkrátili ještě víc, takže díky Benátské noci dělali v Chomýži hluk ještě za svítání.

10.7.2018

Osedlaný kůň běhal po silnici, zatímco jezdec vyspával na poli

Rýmařovští policisté v sobotu 7. července přijali oznámení, že u obce Stránské se na silnici pohybuje osedlaný kůň bez jezdce.

10.7.2018

Milek: Rozsáhlé změny jsou ve prospěch obce a občanů Heřminov

Podle končícího ministra Jiřího Milka byl původní záměr upraven ve prospěch Nových Heřminov. Heřminovští to vidí jinak.

9.7.2018

Ve vlaku se potkali noblesní cestující a strašidla

Osoblažská úzkokolejka připravila cestujícím další výlet do historie.

8.7.2018

Metoděj slavil svátek pod prezidentskou standartou

Prezidentská standarta zavlála nad bohušovskou hospodou 5. července. Oznamovala, že zde slaví svůj i státní svátek Metoděj Gaja, imitátor Zemana.

7.7.2018

Spolužačky vzpomínaly, jak sokolský kroj vystřídaly rudé šátky

Krnov - Co prožívali školáci, když po všesokolském sletu 1948 komunisté všechno převrátili vzhůru nohama?

7.7.2018

OBRAZEM: Kostel v Pelhřimovech žije

Kostel svatého Jiří v zaniklé vsi Pelhřimovy byl ještě nedávno opuštěná ruina. V létě se v něm koná několik akcí.

6.7.2018

OBRAZEM: V Lichnově se konaly Vidlácké hry

Vidlácké hry v Lichnově letos představily kromě tradičních disciplín přinesly také novinky jako práce s rycími vidlemi v sedě nebo na čas.

6.7.2018

Dárce vidlí v Lichnově odměnili titulem vidláka

Petr Zátopek a Martin Sedliský darovali vidle do lichnovského muzea a obdrželi titul vidláka. Lichnovské Muzeum vidlí už shromáždilo 864 exponátů.

5.7.2018

Rošťáci dobročinnou sbírku spojili s běháním

Téměř šestnáct tisíc se podařilo vybrat krnovskému spolku Rošťáci, který v zastoupení Konta Bariéry uspořádal na atletickém stadionu akci Run and Help – Běhání, které pomáhá.

4.7.2018

Hrad Sovinec láká na šperkařský jarmark i na netradiční festival

O nadcházejícím prodlouženém víkendu bude na hradě Sovinci pořádně živo. Ve čtvrtek a v pátek zde proběhne akce Sovinecký šperk, na níž v sobotu a neděli naváže netradiční multižánrový festival Bubofest.

4.7.2018

Rudoltický zámek hostí výstavu o osudech volyňských Čechů

Slezské Rudoltice – Po vysídlení německého obyvatelstva bylo Osoblažsko z velké části osídleno volyňskými Čechy. Jak se Češi dostali do vesnic v ukrajinské Volyni a co tam prožili?

3.7.2018

Zdravotní výbor kraje zasedl v krnovské nemocnici

Výbor zdravotní a preventivní péče Moravskoslezského kraje navštívil ve čtvrtek 28. června odpoledne Sdružené zdravotnické zařízení Krnov.

3.7.2018

Dostihový svátek ve Světlé Hoře

Dostihový den ve Světlé Hoře patří na Bruntálsku k nejvýznamnějším sportovním událostem roku.

3.7.2018

Cesta vlakem do srdce Jeseníků

Na výlet vlakem z Bruntálu do Malé Morávky se mohou opět vydat turisté. Na lokálce byl po devíti letech obnoven víkendový a sváteční provoz během prázdnin.

2.7.2018

Podívejte se: Krnovský dům je ve finále České ceny za architekturu

FOTOGALERIE/ To, že se Krnov pyšní krásnými historickými stavbami je známý fakt. Upozornil na ně David Vávra v pořadu Šumná města, a před dvěma lety nad nimi rozplýval architekt a propagátor kvalitních veřejných prostor Adam Gebrian.

2.7.2018

Petrovice upozornily na prameny Osoblahy

FOTOGALERIE/ Řeka Osoblaha pramení u Petrovic a po 65 kilometrech se v Polsku vlévá do Odry. U pramene je místo k odpočinku i poučení.

29.6.2018

Důchodci z Hlavnice ukázali těm krnovským jak se dokážou dobře bavit

FOTOGALERIE/ Klub důchodců v Hlavnici ukazuje ostatním seniorům, jak lze aktivně využít volného času. Divadlo, tanec a spousta legrace se dá užívat v každém věku.

29.6.2018

Unikátní fotografie Stanislava Bačovského. Podívejte se, jak to v Karnole žilo

FOTOGALERIE/ Dnes je krnovská textilka Karnola známá hlavně kvůli požáru v dezinatuře. Než se Karnola stala národní kulturní památkou a slavným spáleništěm, desítky let představovala zláštní průmyslový svět plný nití, balíků vlny, rolí látek, kmitajících strojů a žen v zástěrách a šátcích.

29.6.2018

Kůrovec: zřízení kalamitního štábu trvalo kraji víc než rok

Plošné kácení smrků je pro Moravskoslezský kraj nejhorší kůrovcová kalamita v historii. Obce a lesníci museli rok čekat, než hejtman Ivo Vondrák zřídí kalamitní štáb.

28.6.2018

V Krkonoších prý viděli medvěda, v Jeseníkách lejno

V polské části Krkonošského národního parku prověřují informaci o výskytu medvěda. V Jeseníkách odborníci nedávno zkoumali podezřelé lejno, zda nejde o medvědí trus.

28.6.2018

Vysvěcení kaple byla pro Malý Valštejn velká událost

Město Albrechtice - Kaple na Malém Valštejně je jedinou dochovanou sakrální stavbou z obce Valštejn. Zdejší kostel sv. Františka Xaverského byl zbořený už v roce 1984.

28.6.2018

Vlak do Malé Morávky dostal zelenou

Vedle známé Osoblažky se mohou výletníci na Bruntálsku svézt také dalším turistickým vlakem na trati z Bruntálu do Malé Morávky.

27.6.2018

Nejsou řidiči: jednou váš spoj prostě nepřijede...

Na autobus marně čekali v pátek 15. června ráno lidé ve Šternberku či Moravském Berouně. Dálkový spoj z Mohelnice do Ostravy nejel. Lidé z oboru to dávají do souvislosti s nedostatkem řidičů.  

27.6.2018

Ocenění "Dobrá duše" putuje letos do Vrbna pod Pradědem

Domov pro seniory ve Vrbně pod Pradědem si za své aktivity vysloužil ocenění v šestém ročníku soutěže, která hodnotí činnost v zařízeních sociálních služeb.

26.6.2018

Poznámka Fidela Kuby - Mistr Mládek

Hlavou se mi honí zážitky z Úvalna, kde se Ivan Mládek připomenul jako malíř, muzikant i bavič. Fascinuje mě, že jeho legrace je dost mainstreamová a současně dost absurdní na to, aby se v publiku potkávali diváci ČT Artu, Óčka i Šlágru. Když Metallica v Praze zahrála Jožina z Bažin, byla z toho v médiích zpráva dne.

26.6.2018

Ministr Milek: Informace Heřminovům dáme, ale mediátora ne

Starosta Nových Heřminov požádal ministra zemědělství Milka, aby jednáním s obcí pověřil někoho jiného než Povodí Odry. Proč obec nedůvěřuje státnímu podniku? Vztahy Nových Heřminov s Povodím Odry se vyostřily v roce 2014.

26.6.2018

OBRAZEM: Víkend Duhy Paprsek ve Smilově

Prázdniny už jsou cítit ve vzduchu, tábory hlásí obsazeno. Děti z oddílu Duha Paprsek se už nemohly dočkat, a tak pro ně vedoucí uspořádali víkendovou akci ve Smilově.

26.6.2018

Také Trump a Kim už spálili své trenky

FOTOGALERIE/ Plácání pádly v gumovém člunu na rybníce je oblíbený sport Miloše Zemana. Svou letní kratochvílí zvýšil poptávku po nafukovacích člunech Challenger, protože už našel řadu následovníků a epigonů.

25.6.2018

Janov ochutná vlastní vodu

FOTOGALERIE/ Obyvatelé Janova pijí vodu, která k nim teče ze sousedních Petrovic. V červenci poprvé ochutnají vodu z vlastního zdroje.

25.6.2018

Deník získal svědectví o tažném psovi Petrovi z Petrovic

V únoru historici veřejnosti poprvé představili fotku z Brantic, na které byl psí povoz. Deník získal svědectví o tažném psovi Petrovi z Petrovic.

24.6.2018

Rekonstrukce krnovského koupaliště má zpoždění

Stihnou stavební firmy dokončit generální rekonstrukci koupaliště před letní sezonou? To byla nejčastější otázka, kterou si Krnované začali klást s příchodem letních teplot.  

23.6.2018

Po válce žili až do odsunu společně, dodnes jsou přátelé

Anička z Krnova žila jako dítě dva roky s německou rodinou. Na chvíle, kdy v roce 1947 odjížděli jejich přátelé do Německa, vzpomínala před časem v naší redakci s dojetím.

22.6.2018

V Dívčím Hradě si připomenou dobu, kdy byl Maidelberg

Letos si připomínáme sto let Československa. Při této příležitosti si v Dívčím Hradě připomenou dobu, kdy byl Dívčí Hrad Maidelberg, Životice Seitendorg a Sádek Zottig.

22.6.2018

Muzeum získalo vidle na údržbu rybníka

FOTOGALERIE/ Lichnovské Muzeum vidlí už shromáždilo 864 exponátů. Přesto se podařilo objevit typ vidlí, jaký dosud ve sbírce chyběl.

21.6.2018

Najde se pohřební kočár z Petrovic?

Petrovice minulý týden navštívili němečtí rodáci a předali starostce dokumenty o předválečné historii obce. Byla mezi nimi i fotografie vzácného pohřebního vozu.

21.6.2018

Sraz volyňských Čechů z Krnovska a Osoblažska ve Slezských Rudolticích

Zámek ve Slezských Rudolticích bude 23. června hostit setkání volyňských Čechů, kteří díky repatriaci našli domov v našem regionu.

21.6.2018

Do Bohušova na Prezidentský pohár zvou Trump a Kim Čong-un

Oblíbenou kratochvílí českého prezidenta je kroužení v gumovém člunu na rybníce. Tuto disciplínu si v Bohušově vyzkoušeli i prezidenti USA a Severní Koreji.

21.6.2018

Kraj schválil mimořádné finance na záchranu Karnoly

Před půlrokem požár v Krnově poškodil národní kulturní památku Karnolu. Jak pokročily přípravy na záchranu ohořelých objektů, strojů a vzorníků látek?

20.6.2018

Vlak, který přiváží varování

„Dělej, to dáš,“ volají chlapci z rozjíždějícího se vlaku na spolužáka. Jenže on „to nedá“. Vteřiny, které rozhodnou o jeho životě. Uklouzne a vlak mu přejede obě nohy. Skončí na vozíčku, dívá se na spolužáky, jak hrají fotbal… Sérii krátkých filmů s názvem To nedáš natočili studenti FAMU na motivy častých železničních nehod. Včera je v Krnově zhlédli návštěvníci preventivního vlaku Českých drah.

19.6.2018

Podívejte se, co nabízí zámek Linhartovy v nové sezoně

FOTOGALERIE/ V květnu na zámku v Linhartovech začala turistická sezona 2018. Zámecké prostory nabízí návštěvníkům umění, historii, sběratelské poklady i poučení. 

19.6.2018

Slezské Versailles oživily traktory a noblesní kultura aristokracie

FOTOGALERIE/ Na rudoltickém zámku si podávali dveře šlechtici v čele s pruským králem. Zatímco zdejší smetánka obdivovala filozofy, umělce a vědce, většina místních se zajímala jen o to, jaká bude úroda.

18.6.2018

Pod okapem vykopal munici

Vrbenští policisté přijali ve středu 13. 6. oznámení o nálezu munice v Karlovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT