Navalnyj je v současné době ve věznici, kde si odpykává zhruba 2,5letý trest kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Vinu odmítá.

Dnešní rozsudek zatím není pravomocný a lze se proti němu odvolat, píše TASS, podle níž si má opozičník trest odpykat ve věznici s přísným režimem. "Trváme na Navalného nevině a proti dnešnímu rozsudku se odvoláme," reagovala na verdikt advokátka opozičního předáka Olga Michajlovová. Agentura Reuters nicméně podotkla, že dnešní verdikt nejznámějšího odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina na léta vyřadí z aktivní politiky.

Vinen z rozsáhlého podvodu 

"Devět let přísného režimu. Můj vesmírný let trvá o něco déle, než se očekávalo - loď je chycena v časové smyčce," objevilo se krátce po dnešním rozsudku na twitterovém účtu Navalného.

"Jsem vděčný všem za podporu (…) Nejlepší podporou pro mě a další politické vězně nejsou sympatie a laskavá slova, ale činy. Jakákoliv aktivita proti prolhanému a zlodějskému Putinovu režimu. Jakákoliv opozice vůči těmto válečným zločinům," stojí v dalším příspěvku.

"Navalnyj se dopustil podvodu, tedy krádeže cizího majetku pomocí lsti," uvedla podle agentury TASS už dopoledne soudkyně Margarita Kotovová. Podle serveru Kommersant soudkyně předního ruského opozičního aktivistu shledala vinným ze zvlášť rozsáhlého podvodu. "Navalnyj se dopustil otevřeného pohrdání soudem," pronesla o něco později Kotovová.

Trosky letadla čínských aerolinek.
Zřícený čínský letoun: Zatím se nepodařilo najít žádného přeživšího

Ruské úřady podle Kommersantu v únoru proti opozičnímu předákovi Navalnému zahájily nový proces, ve kterém ho obvinily ze zpronevěry darů a urážky soudu během loňského procesu za hanobení válečného veterána Ignata Arťomenka, ve kterém ho soud shledal vinným a uložil mu pokutu.

V současném procesu prokuratura Navalného obvinila z toho, že prý použil pro osobní účely stovky milionů rublů převedené do různých fondů včetně jeho Fondu boje s korupcí. Šlo o peníze na jeho prezidentskou kampaň v roce 2018, ale úřady opozičníka k volbám nepustily kvůli předchozímu odsouzení.

Podle obžaloby Navalnyj věděl, že se voleb nebude moci zúčastnit, ale přesto shromažďoval peníze, přičemž pro sebe prý utratil 356 milionů z více než 588 milionů rublů (v dnešní měně asi 76 milionů ze 126 milionů Kč). Ve čtyřech případech, které soud vyslechl, dosáhla škoda přibližně 2,7 milionu rublů, napsala dnes ruskojazyčná služba stanice BBC.

Ukrajinský fotbalista Andrej Jarmolenko na fotbalovém Euru v dresu, proti kterému Rusko protestovalo.
Chlubil se Zelenskyj dresem s hákovým křížem? Ruské lži vedou i k fotbalu

Sám Navalnyj už dříve prohlásil, že je nevinen, a podotkl, že za vraždu se obvykle dávají mírnější tresty, než jaký pro něj nyní žádá prokuratura.

Policie po vynesení dnešního rozsudku zadržela dva obhájce Navalného, nedlouho poté je propustila, informovala mezitím agentura Reuters.

Otráven novičokem 

Pětačtyřicetiletý kritik současného ruského režimu se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Navalnyj obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i samotnou otravu.

Policie opozičníka po návratu do vlasti zatkla a nyní si odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Navalnyj označil své věznění za politicky motivované s cílem zhatit jeho politické ambice. V zemi loni vypukly kvůli jeho věznění rozsáhlé protesty, proti nimž úřady tvrdě zasáhly. Úřady mezitím Navalného organizace označily za "extremistické" a uzavřely je.

Vladimir Putin na fotografii z roku 2022.
Začala Putinova čistka? Ruská bezpečnost měla zadržet předního generála

Opozičního vůdce a jeho příznivce ruské úřady označily za podvratné živly odhodlané destabilizovat Rusko s podporou Západu, poznamenala dnes agentura Reuters. Mnoho Navalného spojenců z Ruska uprchlo, aby se vyhnuli restrikcím nebo věznění ve vlasti. Jeho příznivci nicméně na sociálních sítích nadále vyjadřují své politické postoje, včetně nesouhlasu s ruskou invazí na Ukrajině, dodal Reuters.

Západ rozsudek kritizoval 

Rozsudek i celý soudní proces kritizovaly západní státy. Americké ministerstvo zahraničí podle tiskových agentur odsoudilo "zinscenovaný" a "hanebný" soud. Mluvčí Ned Price před novináři označil rozsudek za další příklad rostoucích represí, které mají umlčet opozici, potlačit odlišné názory a kritiku války na Ukrajině.

Verdikt ostře kritizovalo Německo jako "zjevnou svévoli" a "součást systematického využívání ruského soudního systému proti disidentům a politické opozici", jak podle agentury DPA uvedl mluvčí německého ministerstva zahraničí.

Ke kritice "politicky motivovaného verdiktu" se přidala česká diplomacie: "Stěží uvěřitelné odůvodnění soudního rozsudku ukazuje, že systém ruské justice je jen nástrojem Putinova režimu," uvedlo ministerstvo na twitteru.