Štěstí v neštěstí měli dva řidiči, pod kterými se při jízdě na jihu Norska doslova propadla silnice. Nápor gravitace nevydržel dřevěný most, který spojoval západní břeh řeky Gudbrandsdalslaagen a vesnici Tretten. Zatímco osobní auto při pádu rovnou sjelo do řeky, to nákladní zůstalo stát v téměř svislé poloze na úseku mostu, který byl později vytažen z vody.

Trosky mostu I-35W v Minneapolisu. Most se zřítil 1. srpna 2007, zemřelo 13 lidí.
Most plný aut se zvedl do vzduchu, pak následoval pád. V troskách umírali lidé

Při záchranné akci pomáhal podle policie vrtulník, který vytáhl do bezpečí řidiče kamionu. Muži řídícímu osobní auto se z vozidla podařilo dostat vlastními silami. Oba muži byli nakonec zachráněni a daří se jim dobře. O události informovaly norské úřady ve svém prohlášení.

Úspěšná záchranná akce na videu:

Zdroj: Youtube

Podle britské BBC byl téměř sto padesát metrů dlouhý a deset metrů široký most otevřen v roce 2012 a opětovně zkontrolován teprve před rokem. Tento fakt vyvolal u veřejnosti obavy o bezpečnost podobných mostů. „My, kteří cestujeme po silnicích, musíme být schopni věřit, že jsou naše mosty bezpečné," uvedla mluvčí Norské automobilové federace Ingunn Handagardová.

Norská správa veřejných komunikací poté uvedla, že bude požadovat nezávislé vyšetřování kolapsu. „Jezdit po norských silnicích musí být bezpečné. Proto je důležité přijít tomuto případu na kloub,“ uvedla šéfka administrativy Ingrid Dahl Hovlandová. Příčina zřícení mostu je zatím neznámá.

Dům se celý třásl

Místní rodák Atle Formo, který vedle zříceného mostu žije, popsal portálu ABC News, že se při kolapsu mostu otřásal celý jeho dům. „Stahoval jsem žaluzie v ložnici a díval jsem se přímo na most ležící v řece,“ líčil muž norské televizi.

Zdroj: Youtube

K situaci se vyjádřil také místní starosta Jon Halvor Midtmageli. „Je to naprosto katastrofální, naprosto neskutečné," řekl pro deník Dagbladet. Dodal, že je stavba úplně zničená.

Po události bylo jedenáct podobných mostů, včetně toho v Trettenu, dočasně uzavřeno vládním orgánem, jež spravuje norskou infrastrukturu.

Americká policie vyřešila po 40 letech brutální případ vraždy Karen Stittové. Ilustrační foto.
Před 40 lety zmizela ze zastávky, našli ji ubodanou. Teď případ vyřešili

Případ zřícení dřevěného mostu přitom není v Norsku ojedinělý. Podobná událost se stala na řece Sjoa v údolí Gudbrand, kde se před šesti lety zřítil most rovněž složený z lepeného lamelového dřeva. Řidič kamionu, který přes něj v tu chvíli přejížděl, byl jen lehce zraněn. Ve zprávě o kolapsu byl tehdy za přímou příčinu označen vadný spoj v rámu.