Právě v ní premiéři a prezidenti na letním summitu oproti návrhu Bruselu nejvíce škrtali, a to na pouhých 1,7 miliardy euro. Poté, co Evropský parlament pohrozil, že s tak seškrtaným rozpočtem na zdravotnictví rozpočet neschválí, byl v konečné verzi výrazně zvýšen. „Parlamentní tlak na to, aby se zrovna v tomto nešetřilo, vedl k tomu, že výdaje byly zvýšeny na 5,1 miliardy euro,“ říká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM), členka zdravotního výboru.

Peníze zdravotnického programu EU4HEALTH mají jít například na zvýšení soběstačnosti EU ve výrobě léčiv, na vývoj nových léků a zlepšení spolupráce ve zdravotnictví mezi členskými státy, která byla dosud minimální. Výrazně se posílí dvě klíčové unijní instituce – Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí a Evropská agentura pro léčivé přípravky. To může například zrychlit schvalování nových léčiv pro občany EU.

Zdravotní program

Výsledek jednání o rozpočtu přivítala i Evropská komise, která škrty v unijním rozpočtu na zdravotnictví navržené státy EU také kritizovala. „Koronavirová pandemie zdůraznila potřebu větší koordinace v EU, odolnějších systémů zdravotní péče a lepší přípravy na budoucí krize,“ říká předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová (na snímku). Leyenová mohla díky zvýšení rozpočtu ohlásit ve středu nový zdravotnický program EU.

Zdroj: Deník