Základní umělecké školy (ZUŠ) v rozsahu známém z České republiky jsou unikát. Upozorňuje na to operní pěvkyně Magdalena Kožená, která je také patronkou události ZUŠ Open. „Řadový český občan si to neuvědomuje, protože nemá s čím srovnat. A skoro každý to bere jako samozřejmost – chodil jsem do zušky kreslit, na něco hrát, tancovat… Takže mají všichni pocit, že je to všude běžné, ale to tak vůbec není. Třeba v Německu nic podobného neexistuje. Ano, jsou různé školy, ale je jich podstatně méně a nemají konkrétní program talentových zkoušek. Spíš je to o tom, že kdo má peníze, tak si zaplatí. Není to podporováno státem. Pro mě je zásadní, aby se český systém zachoval, aby i státní instituce, které tento program dotují, jej měly za prioritu. Aby všichni věděli, co tady máme. Že to je obrovský přínos, poklad, který je pořád potřeba si hýčkat,“ zdůrazňuje Kožená.

Petr Vaněk radí hlavně pečlivě vybírat. Nejen z hlediska kvality, ale také pro správné použití
Na uměleckých potřebách ušetříte správným výběrem i údržbou, radí odborník

Co byste poradila rodinám, které mají nadané děti, ale nemají peníze na to, aby je mohly v rozvíjení talentu podporovat?
Není zatím v našich možnostech rozdávat finanční podpory, ale máme fantastické partnery. Přesto se snažíme získat pravidelného donátora, díky němuž bychom mohli vybudovat program, kde si lidé mohou napsat žádost a my budeme schopni jim finančně pomoct. Zatím jsme spíše budovali povědomí o festivalu ZUŠ Open, zapojil se i Senát, různé další organizace a subjekty. Je to krásná chobotnice. Připravujeme program na poskytnutí nástrojů zuškám, které si nemůžou jejich zakoupení dovolit. Pevně věřím, že se nám podaří inspirovat více dárců, abychom mohli fungovat i na této bázi. 

Je nějaké téma letošního ročníku?
Rozsah a šíři festivalu naplňuje i šíře témat, která nejsou spojena pouze s rozvojem talentu a nadání. Těší mne, že se v rámci festivalu ZUŠ Open daří rozvíjet spolupráce s neziskovými a charitními organizacemi, které svoji činnost zasvětily pomoci potřebným prostřednictvím programů s mottem ZUŠ Open pomáhá a též spolupráce s žáky speciálních škol. Přála bych si, aby se i díky festivalu otevřely cesty pro větší podporu a vzdělávání dětí a mládeže s jakýmkoliv handicapem.

Z průzkumu Deníku vyplynulo, že právě volnočasové aktivity, nejen pro děti, ale i dospělé, byly prostorem, kde se šetřilo už v minulých měsících. Ilustrační snímek
Rodiny mají vyšší výdaje, děti ale neomezují. I u kroužků jde totiž ušetřit

Jste rodačka z Brna, máte k tomuto městu stále pevný vztah?Brno je a vždy bude nejvíc. Chovám k němu emocionální vztah. Vždycky, když tam dojedu, mám pocit souznění. Mám tam spoustu přátel, bohužel z rodiny už mi tam nikdo nezbyl. Ale přátele mám a je to pro mě zkrátka domov. A přesto, že žiju už devatenáct let v Berlíně a předtím jsem žila v Paříži, bych nikdy neřekla, že jsem v Berlíně doma. To vůbec ne.

Zdroj: DeníkČesko za babku

Průvodce Deníku, jak se v roce 2023 nezbláznit z velkého zdražování. Kde se dá ušetřit a nebude to lidi bolet. Jak změnit některé návyky a nesnížit si životní úroveň. Od jídla přes domov k zábavě až třeba po dovolenou.

Je i pro vaše děti myšlenka zušek přijatelná?
Myslím, že moji pubertální chlapci o tom ještě nepřemýšlí, osmiletá dcera asi taky ne, ale k hudbě mají velký vztah. Vždycky jsme měli a stále máme na hlídání kamarádku z Brna. Jezdí i na tábory, takže nasávají českou kulturu. Mají rádi česká jídla, český humor…

Zakotvili jsme ale v Berlíně, kde byl můj muž šestnáct let šéfdirigentem Berlínské filharmonie. Takže to byl docela logický výběr toho, kde budeme žít. Berlín mám ráda v tom, že do Prahy je to tři a půl hodiny autem, takže mám pocit, že když budu potřebovat, můžu si sem velice rychle odskočit. Obě města jsou hezká, člověk se kulturně vyžije, zajde si do restaurace, ale já mám prostě strašně ráda přírodu a klid. Takže je to pro mě hezké spojení, protože Berlín je hodně zelený. Je tam hodně prostoru, bydlíme na okraji města, kde je jezero, les, takže ačkoli ve městě, do pěkné přírody mám pět minut. Je to takový kompromis.