Příběhů jako tento jsou přitom v Česku podle organizací pomáhajícím dětem tisíce. Řešením by podle expertů bylo, kdyby existoval takzvaný dětský ombudsman, na kterého by se děti nebo jejich okolí mohli obrátit v případě, pokud jim úřady nechtějí pomoci nebo jsou jinak ohrožena jejich práva.
V Evropské unii dětský ombudsman funguje ve třiadvaceti státech, u nás o jeho zřízení usilovala minulá vláda. Návrh ale nakonec spadl pod stůl. Odborníci proto nyní apelují na nový kabinet, aby úřad dětského ombudsmana zřídil.
Pomáhají v terénu
Podle Miroslava Prokeše z Aliance za dětská práva by bylo ideální, kdyby se dětský ombudsman závažnými problémy zabýval ve spolupráci se zástupci obcí či krajů. Typicky jde o situace vystěhování rodiny z obecního bytu, kde hrozí, že dítě zbytečně skončí v dětském domově kvůli nečinnosti úřadů.

Je třeba tomu předejít. „Dosavadní Kancelář veřejného ochránce práv to dělat nemůže, neboť nemá žádné pravomoci ohledně samospráv. A poslanci je zatím nehodlají rozšířit,“ řekl Prokeš Deníku. Dětskému ombudsmanovi by podle něj měly radit přímo děti.
Na to, že ti nejmenší často trpí i v soudních sporech rodičů, upozorňuje Zuzana Šafářová z Nadace Naše dítě. „Dětský ombudsman by mohl pomoci třeba při střídavé péči,“ řekla Deníku. Aktivní roli by podle ní mohl hrát i při fyzickém a psychickém týrání dětí. Každoročně v Česku dochází k týrání tisíců dětí. Nedostatečně, a to i legislativně, jsou podle Šafářové děti chráněné i před dluhovými pastmi rodičů, které na ně s dosažením plnoletosti přecházejí.
Nejsme proti
Ombudsman Stanislav Křeček považuje diskusi o ustavení ochránce dětských práv za legitimní. „Samotné rozhodnutí je však otázkou politickou,“ řekla Deníku mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková.
Důležité případně bude vhodně nastavit jeho působnost a kompetence, aby se nekryly s tím, čemu se věnuje stávající „dospělý“ ombudsman. Ten kupříkladu pravidelně jezdí na preventivní návštěvy dětských domovů a dalších zařízení pro děti. Kontroluje, jak tam s nimi zacházejí.

Zda vláda nový úřad ustanoví, není zřejmé. Úřad vlády na dotaz Deníku do uzávěrky nereagoval. Podle kuloárových informací ale kabinet zatím žádný postoj k ochránci dětí nezastává, čeká se totiž na jmenování nového zmocněnce pro lidská práva. Předešlý kabinet se při tvorbě návrhu inspiroval chorvatským a irským modelem.
Mimo jiné prosazoval, aby stížnost by mohli podat dítě, rodič, učitel, trenér nebo třeba sociální pracovník. „Na dětského ombudsmana se mohli obrátit, pokud by byli nespokojeni s rozhodnutím státního orgánu nebo nedostali odpověď a ani stížnost nic nevyřešila,“ popsala poslankyně a bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO).