Deště z posledních dní dávají houbařům naději, že se opět budou vracet z lesů s plnými košíky.

Na hříbky a další lesní plody chodí zhruba dvě třetiny Čechů, Moravanů a Slezanů. A jak vyplývá z průzkumu, který každoročně pořádá Česká zemědělská univerzita ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, z lesů si odnášejí v průměru 22 500 tun hub ročně.

Deník propočítal, že pokud by toto množství chtěli houbaři – čistě teoreticky – odvézt najednou, museli by si pronajmout zhruba sedm set kamionů. Ty by pak vytvořily 12kilometrovou kolonu (a to v případě, pokud by se zařadily těsně za sebe, tedy „nárazník na nárazník“).

close info Zdroj: Deník Data /David Valenta a Aleš Vojíř zoom_in

Houby za miliardy


Tuzemské domácnosti sběrem hub loni ušetřily zhruba 2,9 miliardy korun. Alespoň na takovou částku odhadují průměrnou roční hodnotu nasbíraných plodnic autoři zmíněného výzkumu.

O rok dříve si přitom Češi přinesli z lesů mnohem více hub – konkrétně se jednalo o 11 200 tun za 4,6 miliardy korun. Co způsobilo takový meziroční propad?

Loni panovalo extrémní sucho, které se projevilo i tím, že houby zkrátka nerostly. Průměrná česká domácnost si jich tak odnesla z lesů 6,62 kilogramu, o třetinu méně než předloni.

Problém se sběrem plodů lesa ale spočívá v tom, že ne každý mykolog-amatér pozná jedlé houby od jedovatých.

Pokračování článku čtěte na Deník Klubu:

Co se dozvíte dále?

  • Kolik lidí se otrávilo houbami mezi lety 2007 a 2018?
  • Kolik případů skončilo smrtí?
  • Které měsíce jsou nejvíce nebezpečné?

close Klub Deník - tlačítko Číst pokračování info Zdroj: Deník zoom_in