Milovníci turistiky se vydali v sobotu ve velkém třeba na středověký hrad Helfštýn, který se nachází na Přerovsku u Týna nad Bečvou. „Kolem hradu se jich pohybuje hodně a na parkovišti je několik desítek aut. Nevytvářejí ale skupinky a obcházejí hrad z venku, protože hlavní brána je uzamčená,“ řekl kastelán Jan Lauro.

Hrad Helfštýn
Soboty patří výletům, turisté vyrazili i na Helfštýn. Neměli by se ale srocovat

Na Helfštýn zamířili v krásném počasí pěší turisté, ale i pejskaři, cykloturisté a sportovní cyklisté. „Všichni nosí zodpovědně roušky a maximálně na sebe kývnou, když jdou kolem sebe. Nikdo se během cesty nezastavuje,“ popsal Lauro.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Dokonce ve stovkách byste v sobotu pozdě odpoledne mohli napočítat návštěvníky v ostravském Bělském lese. K vidění byli ve velkém děti na kolech či bruslích, pejskaři, rodiny s dětmi – a právě až na rodiny, které mají vládní výjimku, chodili lidé zodpovědně nanejvýš ve dvojicích. Roušky už jsou dnes, alespoň mezi solidními lidmi, samozřejmost.

Kolem Macochy byl klid

Slunečné a teplé počasí přilákalo návštěvníky i do Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. „Strážců máme v terénu hned několik. Oblast na severu okolo obce Rudice a okolo Macochy byla v pátek poměrně poklidná. Na parkovišti u propasti, které pojme obrovské množství aut, jich stálo zaparkovaných asi deset. Stejně tak i u Rudice,“ popsal zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.

Sobotní odpoledne  v CHKO Moravský kras
Nejen Eva tropí hlouposti. Moravský kras je navzdory karanténě plný lidí

Opačná byla situace v lomu u Rudice. Tam strážci rozdávali dokonce i pokuty. „V pátek jsme tam zaznamenali skupinku asi osmi lidí. V sobotu si v lomu někteří dokonce rozdělali oheň. Do lomu vstoupili i přesto, že obec dokola umístila cedule se zákazem vstupu. Chodit tam je nelegální, jde přece jen stále o platný dobývací prostor,“ upozornil Tůma.

Strážci napočítali hned patnáct aut. „Z toho osmnáct lidí přímo v lomu,“ doplnil vedoucí týmu strážců Filip Chalupka.

Zcela opačná byla sobotní situace na Pálavě. „Protože mě samotného zajímalo, jak jsou lidé ukáznění, vydal jsem se ráno na Děvín. K mému překvapení tam po ránu nebyl nikdo. Až k poledni se Pálava začala trošičku plnit. Oproti běžnému standardu teplých jarních dní zde však bylo možná až o osmdesát procent méně lidí než normálně,“ sdělil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.

Města duchů

Také ulice měst jsou v této době spíš jako místa duchů. Takřka nulový pohyb lidí byl vidět v sobotu dopoledne v centru Ústí nad Labem či v lázeňských Teplicích. Naopak živěji bylo v přírodě. Procházející výletníky v rouškách jste mohli potkat u jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem či u vodní nádrže Barbora u Teplic. Na Litoměřicku byli zase vidět zahrádkáři.

„Museli jsme s manželem chvilku ven. Vytáhlo nás slunce. Máme roušku, nijak nás neomezuje. Samozřejmě se už těšíme, až se všechno vrátí do normálu,“ svěřila se Jana z Ústí nad Labem, která nebyla na Miladě poprvé.

Ilustrační foto
Ulice měst zejí prázdnotou, živěji je v přírodě

Lidem se nebrání za dodržení určitých podmínek vyrazit na čerstvý vzduch. „Mohou třeba na zahrádku. Vyvenčit svého domácího mazlíčka. Vyjít s ním na procházku, ale musí se vyhýbat přímého kontaktu s dalším okolím,“ říká krajská hygienička  Lenka Šimůnková.

I její kolegyně z Teplic Eva Poláčková nemá nic proti vycházkám, pokud jsou splněné dané podmínky. Tedy nosit roušky a vyhýbat se osobním kontaktům s jiným lidmi. „Hlavně netvořit žádné skupinky. Vybírat si spíše místa, která jsou na samotě,“ podotýká.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník