Podle dat na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30 se tak v Česku s onemocněním covid-19 potýká 4803 lidí. Již o víkendu bylo překonáno dosavadní denní maximum potvrzených případů z 11. dubna, kdy bylo 4732 nakažených.

Laboratoře v neděli provedly kolem 1800 testů na přítomnost nového koronaviru, v sobotu to bylo zhruba o pětistovku více. Podíl pozitivních testů tak o víkendu stoupl k pěti procentům, v předchozích pracovních dnech byl méně než tři procenta. O víkendu se ale většinou méně testuje.  

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. V neděli bylo s covidem-19 hospitalizováno 137 lidí, o tři více než v sobotu. Těžký průběh má 18 pacientů.

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Nemoc covid-19 se objevila například v Městské nemocnici Ostrava, na dětském táboře ve Štramberku nebo v různých podnicích na Ostravsku, Novojičínsku i Frýdecko-Místecku. Podle epidemiologů se nákaza šíří do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let. Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Situací v regionu se dnes zabývala Bezpečnostní rada kraje, po jednání hygienici oznámili, že jejich opatření kvůli koronaviru se budou nově uvádět v platnost s odkladem a bude se průběžně prověřovat jejich účinnost.

Odpoledne demonstranti v Ostravě kritizovali komunikaci vlády při zavádění protivirových opatření a vyzvali ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) k rezignaci.

Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku na 100 tisíc obyvatel zhruba 50 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to 39 nakažených na 100 tisíc obyvatel, na Novojičínsku přibližně 15 nakažených na 100 tisíc obyvatel a na Ostravsku je jich deset.

Další lokální ohnisko je ve Vlčnově na Uherskohradišťsku. Od soboty musejí lidé v obci povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 lidmi, je nutné při nich dodržovat rozestupy. Na Uherskohradišťsku hlásí za sedm dní přibližně 24 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel.

Dalším více postiženým regionem Česka je podle této statistiky momentálně Mělnicko, kde mají za uplynulý týden téměř 23 nakažených na 100.000 obyvatel. Lokální ohnisko se tam objevilo v Čečelicích. Jde o brigádní pracovníky zemědělské firmy, kteří jsou na ubytovně. Onemocnění testy prokázaly u deseti z nich.