„Pandemické ukazatele budou v důsledku znamenat to, že budeme podle nich uvolňovat opatření v sektoru podnikání a služeb, i třeba neziskového charakteru,“ uvedl Havlíček ke schématu, které krátce předtím představil ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Uvolnění opatření může přijít už za týden. Ministerstvo představilo pět scénářů

Nemění se parametry pro průmysl, firmy v oblasti logistiky či velkoobchodní činnosti. „Pro tyto firmy zůstává režim takzvaných specifických opatření, která jsou na dobrovolné bázi. Tato skupina není z pohledu přenosu infekce tou kritickou a řada společností má dobře zpracovaný svůj vlastní systém,“ vysvětlil Havlíček.

Kategorie číslo tři bude znamenat uvolnění většiny obchodů a služeb. „Bude se jednat o obchod, a to uliční i v prodejnách, ale také služby, hotely či penziony. Bude to však za specifických hygienických podmínek,“ uvedl ministr a doplnil, že otevření všech typů obchodů současně vláda zvolila proto, že nechce diskriminovat některé typy prodejen. 

„Znamená to určitou zátěž a právě proto půjdeme s velmi přísnými opatřeními, která omezí provoz v těchto provozovnách,“ doplnil. V praxi to bude znamenat, že při třetím stupni rizika bude v obchodech moci být nejvýše jeden zákazník na 15 metrů čtverečních a bude nutné dodržovat dvoumetrovou vzdálenost.

#clanek|5154366

„Co se týká restaurací, i ty chceme otevřít ve stejný den, ale opět za přísných podmínek. Patří mezi ně otevírací doba od 6:00 do 22:00, za stolem nejvýše čtyři lidé a půjde pouze o podniky, kde je možné sedět,“ vyjmenoval ministr.

Do doby, dokud budou provozovny uzavřeny, přitom zůstávají v platnosti veškeré dotační programy - 100 procent úhrady mezd včetně obvodů, 1,5 měsíce nájemného a 500 korun na den pro živnostníky. Rodiče dětí, kteří nejsou kvůli koronaviru ve škole, mají stále nárok na ošetřovné.

Havlíček tak zdůraznil, že je nutné dodržovat vládní opatření, aby k otevření mohlo dojít co nejdříve. „Nechceme, aby se poslední týden před Vánoci nahrnuli všichni do obchodů, to by nebylo příznivé,“ doplnil.

Lidé v rouškách 22. října 2020 na pražském Karlově mostě. Kvůli šíření nemoci covid-19 vstoupilo v platnost vládní nařízení omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou
Soud zrušil povinné nošení roušek venku. Ministerstvo má týden na opravu