Ombudsman Křeček je již v budově úřadu a setkal se s bývalou ombudsmankou Annou Šabatovou, která mu předala úřad. Chování aktivistů je podle něj nepochopitelné. „Nepouštět do úřadu někoho, kdo byl legálně zvolen, je neuvěřitelné. Příště nepustí poslance do Sněmovny nebo prezidenta na hrad, a to by byl konec demokracie. Demokratické procesy musíme respektovat. Ani když nastupuje ministr obrany, tak kolem toho nejsou takové věci. Na druhou stranu to připoutá pozornost k tomu úřadu, což je dobře. Řada lidí ani nevěděla, že tady je a co dělá, tak teď už to všichni vědí," uvedl.
Protestní akci, při níž aktivisté bránili Křečkovi ve vstupu do budovy úřadu, svolal novinář a aktivista Jakub Patočka. „Jsme tady proto, že pan Křeček nesplňuje základní předpoklady, aby byl ombudsmanem. Vnímáme to jako další z řady provokací vůči demokracii a právnímu státu ze strany prezidenta Zemana a slabost a zbabělost Sněmovny, která Křečka zvolila. Protože člověk, který otevřeně říká, že neví, co jsou lidská práva, nemůže být jejich ochráncem," vysvětlil.
Dvacítka aktivistů držela transparenty s nápisy jako Kozel zahradníkem, Křeček ombudsmanem, Stát, který nechrání práva svých menšin, je na cestě k fašismu a další.
Naopak skupina asi deseti příznivců (na snímku) na transparentech vítala Křečka ve funkci, třeba sloganem Vážený pane Křečku, přejeme vše nejlepší v nové práci ombudsmana. „Pan Křeček byl zvolen parlamentem. Ačkoliv nesouhlasím s většinou našich poslanců, i přesto jsem demokrat, a proto jsem přišel vyjádřit názor, že když už máme demokracii a poslanci někoho zvolili, tak bychom to měli do jisté míry respektovat. Křeček je člověk, který poměrně dobře rozumí lidem a umí chránit zájmy prostých, obyčejných a poctivě pracujících lidí," řekl na místě třeba Kamil Papežík.
Aktivisté se na schodech budovy rozhodli vytvořit živý řetěz. Zasahoval i policejní antikonfliktní tým. Poté, co tajemník úřadu Brna-středu Petr Štika do megafonu oznámil, že shromáždění má být ukončeno, několik aktivistů, kteří odmíli odejít, odvedli policisté.
V budově úřadu se Křeček po krátkém setkání s Annou Šabatovou setkal rovněž se svojí zástupkyní Monikou Šimůnkovou. Jednali společně o dalším chodu úřadu. „Dohodli jsme se na rozdělení kompetencí. Podstatnou část lidskoprávní agendy převezme paní zástupkyně, která se této oblasti dlouhodobě věnuje, není žádný důvod, abychom to měnili. Čili žádné podstatné změny nechystáme," sdělil Křeček na brífinku po jednání.
Šimůnková přiznala, že ne ve všem se s novým ombudsmanem názorově shodují. „Lidskoprávní agendě se věnuji celý profesní život a budu se snažit, aby byla zachována kontinuita této instituce v tom, jak tato agenda byla dělána. Největší diskusi jsme měli ohledně agendy diskriminace. Důvěra v tuto insitutci musí být zachována," řekla. V zásadě bude mít na starosti agendu, které se ve funkci ombudsmana věnovala Křečkova předchůdkyně Anna Šabatová.
Jak ombudsman, tak jeho zástupkyně na závěr zdůraznili, že úřad je nadále připravený pomáhat a radit všem bez rozdílu a kdokoliv se na ně může obrátit.