Zajíci, ježci, srnci, ale i obojživelníci, kočky a psi. Řeč je o stovkách zvířat, která končí pod koly aut. Počty těchto mrtvých narůstají každý den téměř astronomickou řadou. Zatímco ale za zranění nebo smrt člověka je viník tvrdě potrestán, stovky malých smrtí každý den netrestá nikdo. Smutný obrázek krvavého masakru je přitom vidět na každé silnici.
Stačí okamžik nepozornosti nebo náhoda a srážka se zvířetem může mít pro obě strany katastrofální následky. Své o tom ví jednačtyřicetiletá Hana S. z Opavy. „Stalo se mi loni v létě. Sjížděla jsem hrabyňský kopec a v dolince pod ním mi náhle vběhla do cesty srna. Nestačila jsem udělat vůbec nic. Narazila jsem do ní a pak už si nic nepamatuji. Vzbudila jsem se až v nemocnici,“ vypráví žena, která srážku se srnou odnesla těžkým otřesem mozku a zlomenou pánví.
Srážky aut se zvěří jsou podle Jana Jílka z Okresního mysliveckého spolku Opava aktuálním problémem. „Teď v letních měsících se to stává velmi často. Lidi nám volají co čtrnáct dní, že je na silnici mrtvá srna nebo jiné velké zvíře,“ uvádí a doplňuje: „Nejnebezpečnější je to na rovině. Zvíře vyskočí z obilí, kde není vidět, a tragédie je na světě.“
Kde by si měli podle Jana Jílka řidiči dávat největší pozor? „Nejhorší je situace na cestě mezi Opavou a Holasovicemi u Vávrovic. Časté problémy jsou i na silnici od Krnova a z Brumovic. Tam se to týká především vysoké zvěře,“ zakončuje Jílek. Smrt ale na silnici nečeká jen na vysokou zvěř. Nejčastějšími oběťmi jsou drobní živočichové jako ježci, zajíci, hlodavci, ale i zaběhnutá kočka nebo pes. Ti totiž nemají proti síle automobilu žádnou šanci. „Zatímco ale počty srnců, jelenů a dalších velkých zvířat zabitých na silnici lze monitorovat, úmrtí malých živočichů jde spočítat jen velmi těžko,“ uvedl policejní mluvčí René Černohorský.
Podle jeho slov statistika za dobu od ledna do června letošního roku ukazuje, že na Opavsku bylo sraženo 70 lesních zvířat, pět domácích a hmotná škoda přesáhla 15 tisíc korun. „Tato čísla nejsou přesná, protože mnoho lidí srážku se zvířetem vůbec nenahlásí, za což ale hrozí trestní stíhání. Zvíře může být nemocné a hrozí nebezpečí nákazy. Problémy mohou mít lidé i s pojišťovnami,“ dodal Černohorský.