Sedmašedesátiletá obyvatelka Domova odpočinku v Dolní Moravici si úterní odpoledne chtěla zpříjemnit procházkou směrem na nedaleký Harrachov, a tak ve tři hodiny opustila své bydliště.

Nedostupný mobil zburcoval policisty i hasiče

Uběhly dvě hodiny, avšak stařenka se nevracela, ani mobilní telefon nebyl dostupný. To zalarmovalo zaměstnance domova, kteří o pomoc požádali policisty.

Strážci zákona neváhali a okamžitě vyhlásili pátrání. „Do něj se zapojili policisté z Rýmařova, dopravní policisté, psovodi a také rýmařovští profesionální hasiči a dobrovolní hasiči z Dolní Moravice, Malé Morávky a Břidličné. Celkem po ženě pátralo přes padesát osob, jak z řad policistů, tak hasičů a všichni výborně spolupracovali,“ naznačila rozsah celé operace policejní mluvčí Pavla Tušková. Po stopách své maminky se společně s profesionály vydal také její syn.

Helikoptéru nechalo na zemi špatné počasí

Hledání zmizelé seniorky probíhalo skutečně důkladně, hledači totiž měli na paměti rizika, jimž mohla žena podlehnout. „Propátrávali jsme blízké okolí a všechny příjezdové a odjezdové cesty z Dolní Moravice. Také bylo podezření, že žena mohla spadnout do blízkého vodního toku, tak jsme se soustředili i na tato místa,“ vysvětlila Tušková.

Proti hledačům se však nestavěl jenom ubíhající čas, ale svoji odvrácenou tvář ukázalo také počasí. Byly to právě poryvy větru a večerní temnota, které znemožnily vzlet vrtulníku s termovizí. Navzdory nepříznivému počasí a klesající teplotě policisté i hasiči ve svém úsilí nepolevovali, avšak na stopu ztracené babičky stále nepřišli.

K cíli je dovedlo až svědectví

Světlo do obtížného pátrání vnesla teprve všímavá žena. „V průběhu pátrání jsme získali informace od místní občanky, že ženu viděla jít směrem na Harrachov a ukázala nám místo výskytu. Na základě těchto informací jsme mohli veškeré síly a prostředky přesunout do určené oblasti,“ uvedla mluvčí policistů.

Během půl hodiny narazila rojnice hasičů a policistů, která pročesávala lesní porost, na zbědovanou stařenku. Promrzlou ženu, která navíc utrpěla šok, pátrači zabalili do vlastních svršků a přepravili do nemocnice.

Závěrečná slova Pavly Tuškové tak odrážela šťastný výsledek kolektivní snahy: „Na základě výborné spolupráce všech zúčastněných složek a také velmi pozitivního přístupu a místní znalosti občanů celá pátrací akce dopadla úspěšně a podařilo se zachránit lidský život.“