Sobotní koncert kapel stylu hardcore se konal v restauraci Erna na ulici Hrdinů v Rýmařově. Ozbrojená horda zakuklených extremistů už čekala venku, když někdo z nich z předsálí metl mezi přítomné posluchače slzný granát. „Unikající štiplavý kouř donutil návštěvníky koncertu a hosty restaurace k opuštění objektu,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Tušková.

Komínový efekt v Erně vyhnal slzotvorný kouř do vrchních pater ubytovny, takže hasiči později museli evakuovat sedm obyvatel a prostor odvětrat. Venku čekala na účastníky koncertu podle svědků až dvacetičlenná skupina maskovaných osob s holemi. Komand masakrovalo bezbranné, slzící, oslepené lidi. Osmnáctiletý mladík skončil se zraněními v bruntálské nemocnici. Vyšetřovatelé prověřují několik verzí útoku. „Také zjišťujeme, zda se jednalo o organizovanou skupinu pachatelů,“ dodala mluvčí.

Vše nasvědčuje tomu, že si neonacisté vyřizovali účty s těmi, kdo podle nich propagují a poslouchají „degenerační hudební styly a kulturně nevyspělé kapely,“ jak uvedli ve svém dopise městu. Svou nespokojenost s hudebními produkcemi ve městě zdůvodňují členové bojůvky Autonomní nacionalisté Bruntálsko tím, že se v textech zpívá o drogách.

Koncert, který zakuklenci přerušili 25. října, byl určen příznivcům hardcore a metalcore stylu. „Útok neonacistů v Rýmařově nečekal nikdo, nicméně stalo se. Když odvážlivec z řad Nacionalistů Bruntálsko hodil oknem dýmovnici, aby svým kumpánům vyhnal obecenstvo ven, několik lidí to schytalo v plné síle. Náckové se neostýchali použít boxery, pneumatické obušky a jim podobné pomůcky. Jeden kluk to schytal tyčí, a když se z něj začla valit krev, tak se náckové lekli a utekli. Když to vypuklo, většina hostů se snažila skrýt v okolních ulicích. Když se vzpamatovali, stejně nácky nedohonili, protože ti naskákali do aut a ujeli,“ popsal událost jeden z organizátorů koncertu.

„Kvůli pitomcům propagujícím svoje vize násilím se Rýmařov stává dalším městem, kde se normální lidé nemůžou jít pobavit na hard core koncert. Ti maskovaní kluci zřejmě nikdy nepochopí, že svůj názor nemusí vnucovat dalším a už vůbec ne násilím. Není to žádné hrdinství , ale ubohost. Zajímalo by mě, čím by se dotyčný hrdina obhajoval, kdyby toho kluka tyčí zabil. Na jeho argumenty jsem opravdu zvědavý,“ dodal organizátor koncertu. Nacionalisté Bruntálsko se zatím k útoku nepřihlásili.