Témata výstižně a přímočaře naznačují, jak může člověk dopadnout, pokud ignoruje výstrahu na železničním přejezdu nebo si chce ušetřit čas chůzí přes koleje nebo přímo po trati. „V těchto dnech se kampaň, která zatím běží na internetových stranách DI, objeví také na billboardech v celé zemi. Drážní inspekce rovněž oslovila provozovatele drážní dopravy v České republice se žádostí o připojení k této kampani,“ řekl Jan Kučera, náměstek generálního inspektora DI.
Inspekce má snahu zpřístupnit rovněž obyvatelům našeho regionu sérii motivů, aby se lidé zamysleli na možnými riziky a vlastním chováním u železnice. „Aby přehodnotili, zda má pro ně několik ušetřených minut větší cenu než zdraví nebo dokonce život, který často, a bohužel nevědomky, riskují. Každý rok zaznamenává Drážní inspekce během července a srpna nárůst počtu sražených osob,“ upozornil Jan Kučera.
Vloni zaplatilo životem v zemi srážku s vlakem čtyřiapadesát osob. Jen v červenci šestadvacet a v srpnu osmadvacet. „V létě se více než kdy jindy v roce stávají oběťmi nehod na železnici děti – žáci a studenti, kteří mají volno a leckdy si krátí čas hraním poblíž železnice,“ podotknul jan Kučera. Na přejezdy v našem regionu se zaměřila v dubnu DI spolu s Policií ČR. I zde mnoho motoristů porušilo vyhlášku. Přitom podobné nešvary končívají velkými škodami i újmami na zdraví, dokonce i životech.
„Vzhledem k dopravním nehodám z poslední doby jsme se zaměřili na železniční přejezdy. Předpisy na nich během jednoho dne porušilo dvaatřicet motoristů,“ vyčíslila akci mluvčí bruntálských policistů Lucie Zgarbová. Přitom akce typu Kryštof trvala pouhých několik hodin, navíc policisté nesledovali pouze železniční přejezdy.
„Na Bruntálsku za minulý červenec a srpen neevidujeme žádný střet vlaku s osobou ani nehodu na přejezdu,“ shrnul dobrou zprávu pro obyvatele okresu Zdeněk Neusar, mluvčí DI.