Strůjci nepravostí jsou v drtivé většině případů nezletilci. „Zlomyslných volání přijímáme nejvíc od pondělí do pátku. Je to především v časech před osmou hodinou ranní a po poledni, kdy se děti přemisťují ze školy a do školy,“ řekl Deníku ředitel bruntálských profesionálních záchranářů Jiří Patrovský. Ve chvíli, kdy dítě poťouchle obtěžuje záchranáře, může jich být právě třeba při jiných, skutečných událostech.
Děti jsou rovněž do telefonů na tísňových linkách sprosté. Nadávek si hasiči vyslechli celou řadu. Linky zneužívají volající především z veřejných telefonních budek. Neuvědomují si, že mají záchranáři dobrý přehled, odkud jim kdo volá. Zneužití tísňové linky je také právně postižitelné. „Pokud viníka odhalíme, hrozí mu finanční postih až v desítkách tisíc korun,“ varoval hloupé volající Jiří Patrovský.
Přitom odpovědnost za potomky ve věku do patnácti let věku mají rodiče. „Pouze díky preventivně výchovné činnosti se nám počet planých poplachů snížil. Dříve jich bývalo v Bruntále i třicet denně. Přitom to není žádná legrace. V mimořádných situacíchnámtakoví lidé blokují linky,“ uvedl Jiří Patrovský. Jen vloni vyjeli hasiči naprázdno kvůli planým poplachům šestasedmdesátkrát. „Každý týden jsme téměř dvakrát vyjeli zcela zbytečně,“ posteskl si Jiří Patrovský.
Výjezdy na velké vzdálenosti se také prodraží. „Při skutečném zásahu mohou síly a prostředky chybět. Navíc nás podobné legrácky vyjdou ročně na desítky tisíc korun,“ uvedl Jiří Patrovský. Polovinu planých poplachů tvoří právě zlomyslná volání. Druhou část například zahrnují zásahy u samočinně spuštěných alarmů v prodejnách či institucích. „Tam se spustí alarm, buď přijedeme, nebo nám už dopředu volá obsluha, že jde o planý poplach,“ informoval Jiří Patrovský.
Od začátku letošního roku do 9. prosince už bruntálští hasiči vyjeli ve 2 349 případech. To je o více než čtyřista událostí více než vloni. „Narostl nám počet dopravních nehod, a to hlavně na silnici číslo jedenáct od Rýmařova až po Skřítek,“ uzavřel Jiří Patrovský.