Odbor sociálních věcí bruntálské radnice ve spolupráci s občanským sdružením Liga a sdružením zdravotě postižených občanů proto připravily kurz sebeobrany určený právě pro seniory.Dvouměsíčního kurzu sebeobrany se zúčastnili senioři ve věku od 59 do 79 let. Jejich zaujetí pro věc by jim mohli závidět i lidé nejméně o jednu generace mladší.

„Překvapilo mě nejvíc, s jakým nasazením a elánem se dokázali senioři, kteří jsou mnohdy podceňováni, zhostit této věci. Jsem nadšený a moc dobře se mi s nimi pracuje,“ zhodnotil Jan Hyžďal , instruktor sebeobrany z občanského sdružení Arma ferre. Senioři se na kurzu dozvěděli mnoho nového, naučili se čelit nebezpečí a získali sebedůvěru.

„Mně do kurzu přivedla vlastní špatná zkušenost. Před několika lety jsem se totiž sama málem stala obětí přepadení, když jsem brzo ráno utíkala na vlak. Tehdy mě zachránili mlíkaři. Dozvěděli jsme se tady základní věci, třeba jak špatně nosíme kabelku, jak si nevšímáme okolí, opravdu hodně věcí. Jsem ráda, že jsem se přihlásila, opravdu to stálo za to,“ svěřila se účastnice kurzu Margareta Děkanová.

Kvůli kurzu sebeobrany spojilo síly několik organizací. „Občanské sdružení Liga je nositelem tohoto projektu a město Bruntál ve spolupráci se sdružením občanů zdravotně postižených tento projekt realizovaly. Finančně nás podpořil Moravskoslezský kraj,“ vysvětlila Renata Rychlíková koordinátorka komunitního plánování sociálních služeb z bruntálského odboru sociálních věcí.

Kurz sebeobrany seniory doslova nadchl. Odbor sociálních věcí bruntálské radnice se teď snaží získat peníze na jeho další pokračování.

(lok)