Zloději obcházejí opuštěné chaty, číhají v obchodech na naši nepozornost a dokonce nejsou líní rozebrat a ukrást postavené lešení.

O dvě sekačky a cirkulárku v hodnotě dohromady za více než 10 tisíc korun přišel koncem roku majitel chaty v Rudné pod Pradědem. Nářadí měl uschováno v přístavku chaty a zloděj zde svou nevítanou návštěvu uskutečnil někdy mezi 19. a 29. prosincem.

Krádeže v obchodech patří k nepříjemné rutině policistů.

„Neustále nabádáme, aby si lidé dávali pozor na své věci při nakupování, protože stačí jen chvilka nepozornosti k tomu, aby pachatel odcizil vaše cennosti," připomněla policejní mluvčí Pavla Jiroušková v souvislosti s krádeží, k níž došlo 29. prosince v Bruntále.

„Dvaačtyřicetiletá žena nakupovala v obchodě v ulici Zeyerova. Pachatel využil toho, že se poškozená věnovala nákupu, a z otevřené kapsy zimní bundy jí odcizil peněženku. V ní byla finanční hotovost ve výši dvou tisíc korun, doklady a platební karty," popsala případ policejní mluvčí.

Další krádež, kterou se policisté v těchto dnech zabývají, už tak rutinní není. Jedná se totiž o krádež lešení. To bylo postavené na tribuně fotbalového stadionu v ulici Staroměstská v Bruntále a zloději ho ukradli v době od 21. do 22. prosince. Hliníkové lešení mělo hodnotu 70 tisíc korun a pachatelům hrozí za tuto krádež až pět let vězení.

Že se na zloděje nepřijde? Omyl. Jeden starší případ policisté v těchto dnech posunuli do fáze trestního stíhání.

„Dvěma mužům ve věku 41 a 49 let je kladeno za vinu, že od srpna do listopadu 2015 v areálu firmy v Krnově jako zaměstnanci po společné domluvě odcizili tři kovové sudy naplněné kovovým odpadem o hmotnosti 1800 kilogramů," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Kovový odpad kumpáni prodali, získané peníze si rozdělili a použili je pro vlastní potřebu. Způsobená škoda činí 35 tisíc korun. Obviněným hrozí dva roky vězení.

Gabriela Mathiasová