Partneři spolu žili osm let, než začali vymahatelé dluhů přicházet. Dluhy nasekal Jiří Toman jakožto instalatér a vodotopenář. Podváděl nejen státní instituce, ale i sousedy, a firmy prodávající topenářský materiál.

Za několikanásobné podvody Tomana ve středu 27. dubna na bruntálském okresním soudu odsoudili k roku a půl vězení s podmíněným čtyřletým odkladem. To ale nebylo zdaleka všechno. Rok ve vězení s dozorem podvodníka stihl navíc za maření výkonu úředního rozhodnutí, a vykázání za porušování domovní svobody a především za nebezpečné pronásledování bývalé přítelkyně z Vrbna pod Pradědem.

Ženě byl stále v patách

Do vazební věznice se Jiří Toman dostal proto, že nerespektoval zákaz soudu ze 4. února, který mu právě kontakty s bývalou družkou striktně zakazoval. Měl se zdržet jakýchkoliv kontaktů se ženou a nechodit blíž než padesát metrů k jejímu domu.

Poté mu soud 3. března zákaz rozšířil až do 3. února 2012. Jiří Toman to ale bez bývalé družky zase nevydržel, a kvůli svým touhám teď stráví rok ve vězení, pokud si nepodá proti středečnímu rozsudku odvolání.

„Začal být takový zvláštní, majetnický. Vadili mu i moji synové,“ vypověděla pronásledovaná žena, která si myslela, že se rozejdou jako slušní lidé. Po rozchodu Jiří Toman neustále chodil k jejímu domu, sledoval ji cestou z práce i do práce, ale i mimo bydliště. Křičel na ni na ulici, že ji zabije. „Nadával mi do ku… a ještě hůř. Hrozil, že mi zapálí dům. Že jsem mu zničila život a že zavřít ho můžou, ale pustit musí, a pak, že to bude dvakrát tak horší,“ uvedla žena.

Stolker neboli slídil

Ženu sledoval vytrvalý Toman nejen v domovském Vrbně pod Pradědem. Zjevoval se na méně obvyklých místech jako duch. Objevil se v Horním Městě, kde se motal kolem hrobu ženiných rodičů. Věděl, že tam žena přijde. Jindy se zničeho nic ukázal v Mikulově na jižní Moravě, kde byla žena na podnikovém zájezdu. Vše vygradovalo ve chvíli, když Toman bývalou družku pronásledoval k jejímu domu. Naráz vystoupil ze tmy, ženu popadl za krk a začal ji škrtit.

„Nevím, jestli o mě věděla, lekla se. Proč jsem ji stále pronásledoval, když mi to soud zakázal? Porušoval jsem to z nedbalosti. Udělal jsem chybu,“ prohlásil Toman. Bát se ho bývalá družka nemusela, on prý by jí nikdy neublížil. Jen jí chtěl být neustále nablízku. „Výslovně ho žena prosila, aby ji nepronásledoval,“ uvedla v závěrečné řeči státní zástupkyně Alena Pavláková. Toho se Toman nedržel, a tak je od března ve vazební věznici.

Podváděl jako vodotopenář

Žaloba vinila Jiřího Tomana dále s podvodného jednání, jehož se dopustil jako instalatér nejen na zákaznících a vrbenských sousedech, ale i na firmách, které prodávají vodoinstalační i jiný podobný materiál. V prodejnách v Bruntále, Vrbně a Krnově odebral v prodejnách materiál za pár desítek tisíc korun, a dodnes za něj nezaplatil. Podvedl také muže, se kterým spolupracoval dlouhých třicet let. Jindy vybral zálohu na zakázku a lidé už ho pak neviděli.

Od muže, jemuž montoval topení si půjčil dalších dvanáct tisíc korun. Tvrdil, že peníze nutně potřebuje na rozjednanou zakázku. Naivní důchodce mu půjčil, a dodnes se se svými úsporami neshledal. „Možná si myslel, že umřu, ale já jsem ještě pořád na světě,“ díval se Tomanovi u soudu do očí senior. Jindy prostě jen Toman inkasoval zálohy na práci, práci neprovedl a na urgence a výzvy nereagoval. Dlužil i na sociálním a zdravotním pojištění.

„Materiál jsem nezaplatil, je to podvod, no… To jsou takové podvody… je to moje chyba. Udělal jsem kopanec,“ přiznal se i tentokrát už dříve soudně trestaný Jiří Toman. Vracet prý chtěl pohledávky z dalších zakázek. Tvrdil, že mu v placení dluhů brání pouze pobyt ve vazební věznici. „No nevím, když jenom lepil díry jinýma dírama,“ oponoval svědek, jemuž slíbil Toman udělat topení, a namísto toho ho okradl o osm tisíc korun, které z muže vytáhnul opět jako zálohu na nákup materiálu.