S takovou obhajobou vyrukoval ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě padesátiletý Martin Ch. z Rýmařova. Je obžalován z usmrcení své o třináct let starší družky. Podle státního zástupce ji surově napadl údery rukou a kopy, poté jí měl zasadil dvě bodné rány nezjištěným předmětem do oblasti třísel. Žena vykrvácela. Obžalovanému hrozí osm až šestnáct let žaláře. Vinu odmítl.

Sami dva

K tragické události došlo vloni 13. června v Rýmařově. V bytě, zamčeném zevnitř, se v té chvíli nacházel pouze obžalovaný se čtyřmi promile alkoholu a jeho družka. Jejich soužití trvalo deset let, provázely ho však hádky o peníze a výčitky. Žili jen ze ženina důchodu. Muž si občas přivydělával. Ve velkém holdoval alkoholu. „Piji dost. Pivo, víno, vše co je k mání. Někdy třeba i čtyři litry vína,“ řekl.

František Kuba
Střelba bez emocí aneb Jak dnes definovat „dobré myslivecké mravy“

Osudný den přinesl domů několik litrů vína. „Pili jsme, kolem dvacáté hodiny jsem šel spát. Usnul jsem tvrdě,“ prohlásil. Když se hodinu před půlnocí probudil, spatřil přítelkyni na zemi. „Všiml jsem si, že leží na levém boku. Hned jsem vstal a rozsvítil v předsíni. V předsíni jsem viděl rozšlapanou krev. Dveře byly zavřené a zamčené.

Do bytu nikdo nemohl vstoupit. Klíčky se v zámku nacházely zevnitř z předsíně,“ dodal obžalovaný, který se vzápětí vrátil k přítelkyni. „Sáhl jsem jí na zápěstí levé ruky, byla studená. Šel jsem ke dveřím. Odemkl jsem a nechal dveře otevřené. Pak jsem běžel za sousedkou. Přivolali jsme záchranku,“ uvedl muž.

Problémy

Jak zdůraznil, jeho přítelkyně měla zdravotní problémy. Prý padala a tím si způsobovala různá zranění. „Před čtrnácti dny řekla, že si něco udělá, že ji už život nebaví. Že si něco udělá, opakovala několikrát. Musela si to udělat sama,“ prohlásil muž. Podle státního zástupce ale existuje dostatek důkazů, které tuto verzi vyvracejí. Mimo jiné v případě sebevraždy neexistuje logické vysvětlení, proč se v bytě nenašel předmět, kterým byly způsobeny rány v oblasti třísel. Tento týden rozsudek nepadne. Z jednání se omluvili znalci.