Motorkář Libor K. byl v úterý 6. května uznán vinným z vážné dopravní nehody, která se stala v roce 2005 na hlavním tahu z Krnova na Bruntál. Při ní se srazil s cyklistou Jaroslavem L. a oba skončili v kritickém stavu ve fakultních nemocnicích. Cyklista si ponese následky celý život. Ani mírný verdikt v podobě několikaměsíční podmínky a krátkého zákazu řízení se motorkáři nezamlouval a na místě se odvolal.

Celý soudní proces se vyvíjel velmi zajímavě. Nejprve byl z nehody, při níž motorkář ze zadu vrazil do vlevo odbočujícího cyklisty, obžalován sám poškozený cyklista. Ten měl totiž v době střetu v krvi 0,81 promile alkoholu. Na základě průběhu dokazování nehody a zejména ze znaleckých posudků vyplynulo, že nehodu neovlivnil alkohol, ale především vysoká rychlost motocyklu. Motorkáři, který žádal po cyklistovi vysoké odškodnění, tak zmrznul úsměv na tváři, když státní zástupce na základě důkazů posadil na lavici obžalovaných právě jeho.

Téměř v nekonečný příběh se změnilo několik hlavních líčení, při nichž byly vyslechnuty zástupy svědků a znalců. Váha znaleckých posudků se nakonec přiklonila na stranu státního zástupce a cyklisty. Obžalovaný motorkář se svým právním zástupcem dokonce v průběhu líčení navrhovali rekonstrukci nehody přímo na místě. Na ní a dalších posudcích obhajoba přestala trvat až tento týden.

„Počkáme, jaký bude verdikt a až na základě něho uvidíme, zda využijeme při odvolání další důkazní návrhy,“ řekl obhájce motorkáře. Státní zástupce při své závěrečné řeči požadoval, aby byl motorkář uznán vinným za vážnou nehodu, jelikož právě vysoká rychlost byla dle znaleckých posudků hlavní příčinou nehody. Zmocněnec cyklisty požadoval, aby v rámci trestu uhradil motorkář jeho klientovi náklady za bolestné, jež na základě lékařských zpráv dosahují téměř půl milionu korun.

Samosoudce uznal motorkáře vinným z nehody a udělil mu desetiměsíční podmínku s osmnáctiměsíční zkušební dobou a na osmnáct měsíců mu zakázal také řídit veškerá motorová vozidla. Pokud bude chtít cyklista uhradit náklady za bolestné, může se obrátit na občanskoprávní soud.

„Trest, který jsem udělil obžalovanému, je velice mírný a výchovný. Hrozilo mu odnětí svobody až na pět let. Jsem přesvědčen o tom, že na nehodě mají část viny oba její účastníci. Kdyby jel obžalovaný podle předpisů a ne rychlostí 122 kilometrů v hodině, tak by byl schopen reagovat na odbočujícího podnapilého cyklistu a ke střetu by nedošlo. Na druhou stranu opilý cyklista jednal také protiprávně, když po požití alkoholu usedl na kolo,“ sdělil Lumír Čablík, samosoudce.

Motorkář se na místě odvolal a případem se tak bude zabývat krajský soud.