Padělanou bankovku se pokoušel udat jednatřicetiletý muž z Bruntálska v půlce února na jedné diskotéce. Příchod si naplánoval na půlnoc, kdy bylo v podniku hodně lidí a muž pravděpodobně předpokládal, že číšníci nebudou mít čas peníze moc zkoumat a jeho plán proběhne hladce. Ovšem nepodařilo se. „Muž chtěl po personálu rozměnit tisícikorunu,“ řekla mluvčípolicie za Moravskoslezský kraj Soňa Štětínská.

Obsluhující potenciálnímu zákazníkovi ochotně vyšel vstříc a bankovku rozměnil za drobnější. Ovšem číšnickému ostřížímu zraku neušlo, že je na tisícikoruně něco divného. Číšník hned zareagoval a muže na to upozornil, ten se ale hned měl k odchodu a v podniku se vůbec zbytečně nezdržel. „Personál nakonec kontaktoval policisty, kteří podezřelou bankovku zajistili,“ pokračovala mluvčí Štětínská.

Pachatele policisté v zápětí dopadli

Policisté pak domněnku personálu potvrdili, bankovka byla skutečně falešná. Muži zákona začali hned po ohlášení na případu intenzivně pracovat. Hlavním zájmem bylo pachatele co nejdřív chytit, aby nemohl šířit případné další nepovedené padělky.

„Policisté muže, který si nechal padělek rozměnit, ve velmi krátké době zadrželi a obvinili z trestného činu padělání a pozměnění peněz,“ informovala policejní mluvčí Štětínská. Vyhlídky penězokazce teď nejsou moc růžové, hrozí mu trest v rozpětí jednoho roku až osmi let.

Při domovní prohlídce u muže objevili zařízení, na kterém bankovku podle všeho zhotovil. Celkem se pokusil vyrobit šest padělků, kterými si plánoval přilepšit rozpočet na úkor druhých, nakonec ale všechny zajistili policisté. „Bankovku zaslali k odbornému zkoumání České národní bance,“ dodala Štětínská.

Se zákony si nezahrávat

Lidé by si měli dobře rozmyslet, než si začnou se zákonem v této oblasti pohrávat. Za penězokazectví jsou tresty stanoveny poměrně přísně. Vychytralci si obvykle myslí, že se jedná jen o přestupek podle toho, jakou bankovku zfalšují, ale nedochází jim, že se ve skutečnosti jedná o závažný trestný čin, za který jim hrozí tři až osm let ve vězení.

Ze statistik policie pak vychází, že za loňský rok podobných případů přibylo asi o čtyřicet procent. „Loni jsme zajistili celkem čtyři sta šedesát šest kusů padělků, pro srovnání v roce 2009 to bylo dvě stě osmdesát čtyři kusů,“ upřesnila Štětínská. Šedesát tři podvodníků se pak dočkalo obžaloby.

Nejčastěji se klasicky jedná o českou měnu, a to dvou setkorunovou, pětisetkorunovou bankovku a tisícikorunu. A jak opět vyplývá ze statistik, čím dál větší podíl na penězokazectví mají mladiství.