Na dopisy z penzijního fondu ČSOB čekali obyvatelé bytových domů na ulici K.H. Máchy a ulic Kavalcova a Pod Vrbami marně. Místo toho se písemnosti válely na chodbách a v cizích schránkách v domě na K.H. Máchy 4.

Dříve využíval penzijní fond ČSOB pro doručování Českou poštu. Letos poprvé pro snížení nákladů na poštovné využil společnost TNT Post ČR. „V současné době rovněž zvažujeme podání žaloby na dodavatele za poškození dobrého jména naší firmy,“ řekl pověřený řízením provozního úseku fondu Jiří Chramosta.

Manažerka marketingu TNT Post ČR Blanka Mikulová sdělila: „Podle zjištění TNT Post se jednalo o selhání jednoho doručovatele. S tímto byla ihned ukončena spolupráce a zásilky tak budou nadále doručovány řádně.“

Pro ČSOB doručovala společnost 6. a 13. července 319 tisíc po celé ČR. „Všechny tyto zásilky byly distribuovány v řádném termínu svým adresátům, pouze 57 obálek z celkového počtu bylo distribuováno nesprávně,“ dodala manažerka.

Objektivně hrozilo, že si odhozené dopisy někdo přivlastní a otevře. Dostal by se tak k účtům, stavům kont, rodným číslům i jiným důvěrným údajům adresátů. „V případě, že by bylo podáno trestní oznámení, mohlo by se jednat o trestný čin porušování tajemství dopravovaných zpráv a listovního tajemství. Pachateli v takovém případě hrozí odnětí svobody až na jeden rok nebo zákaz činnosti,“ uvedla mluvčí bruntálských policistů Pavla Tušková.

„Věřte, že celá situace je pro nás velmi nepříjemná a velmi neradi bychom ztratili kredit u svých klientů, který jsme si několik let budovali,“ omlouval se za situaci Jiří Chramosta z Penzijního fondu Stabilita. K podobnému případu došlo 11. července v ranních hodinách na Květné ulici v Bruntále. I tam hrozilo zneužití poštovního tajemství.

„Dosud neznámý pachatel odcizil z poštovní odkladné schránky balíček třiatřiceti listovních zásilek. Ty následně pohodil asi sto padesát metrů u stromu vedle potoka. K porušení zásilek nedošlo,“ popsala případ Pavla Tušková. Nezodpovědný doručovatel v Bruntále přidělal vrásky všem zainteresovaným: penzijnímu fondu jakožto odesilateli, poštovní společnosti jako zaměstnavateli a samotným adresátům.