Romana Čonku potrestal soudce Lumír Čablík za zvláště závažný zločin těžkého ublížení na zdraví šestiletým trestem ve věznici s ostrahou. Hrozil mu až desetiletý trest. K tomu musí Čonka zaplatit zdravotní pojišťovně za léčbu pobodaného 33 308 korun. Předtím stál před soudem už dvakrát za další zločiny.

Recidivista Čonka pobodal kamaráda Milana na Dlouhé ulici v Bruntále v době, kdy byl v podmínce kvůli jiné násilné činnosti. Kuchyňským nožem mu prorazil hrudní stěnu, jen o kousek minul srdce a prorazil plíci, životně důležitý tělní orgán. Nebýt záchranářů, nebyl by dnes Milan mezi živými. „Útok byl veden intenzitou velké síly,“ uvedla ve znaleckém posudku znalkyně.

Roman Čonka s manželkou, Milanem, jeho družkou Gertudou a dalším přáteli nejprve 23. března pili alkohol. Dodatečně slavili Romanovy narozeniny, veselili se do večerních hodin. Romanova manželka Iveta si šla lehnout, a tak se o následné krvavé řeži dozvěděla teprve dodatečně. Roman a Milan se pohádali.

Hádka probíhala i na chodníku

„Uklidňoval jsem Milana, který vyprovokoval hádku, ale na zprávy jsem šel už domů,“ vypověděl účastník pijatiky, Romanův bratranec Josef H. Hádka se přemístila okolo jednadvacáté hodiny až ven na chodník. „Milan měl říct Čonkovi, že má pěknou babu, a tak to začalo. Milan křičel, ať po něm jde, že ho rozseká. Že bez nože se neumí postavit jako chlap,“ vzpomínal na událost na policii svědek Pavel B.

Kdyby prý tehdy Romana nezastavil v útoku nožem jeho syn, druhá rána by šla Milanovi na hlavu. U soudu však Pavel převrátil. Tvrdil, že jej k výpovědi navedl Milan. Prý mu sliboval, že by z toho mohly být nějaké peníze. K tomu měl strach, že se mu rodina pomstí. Kdysi podobně někdo zapálil dveře jeho babičce, když vypovídala u soudu v jiném případu proti dalšímu členu rodinného klanu.

Státní zástupkyně se domáhala změny klasifikace případu z ublížení na zdraví na pokus o vraždu a postoupení spisu ostravskému krajskému soudu. S tím, že bylo jasně prokázáno, že Roman Čonka svému kamarádovi probodnul životně důležitý orgán a málem jej usmrtil.

Čonkův obhájce to viděl jinak, podle něj šlo o běžnou rvačku, i když s vážnými následky. „Nevím, jak se to stalo. Byli jsme oba opilí. Je mi líto, že jsem mu to udělal a omlouvám se za to,“ kál se odsouzený Roman Čonka. Krátce po události měl v těle 2,77 promile alkoholu. Proti rozsudku si nechal lhůtu pro odvolání, stejně tak státní zástupkyně.