Zkouška to ale byla nepovedená. Trvala jen do 25. března, kdy při manipulaci se dřevem přišel Petr Brázda doživotně o pravou ruku. „Mám dodnes silné bolesti, nemohu se obléct, pořádně najíst ani vyspat,“ řekl ve středu 7. prosince u bruntálského soudu poškozený Brázda.

Do soudní síně ho dopravila spoutaného ostraha ostravské vazební věznice, kde Brázda pobývá hlavně kvůli drogám. Jde o čtyřikrát soudně trestaného muže, kterého tresty stihly za úvěrové podvody a opakovaně i za drogy.

Dvakrát soudně trestaný je i majitel dřevařské firmy Miroslav Avrat, který byl odsouzen za útok na veřejného činitele, porušování domovní svobody a krádež. Společně s ním byl obžalován i zaměstnanec Miroslav N., který byl v minulosti soudem potrestán za pohlavní zneužívání.

Obžalovaní nevypovídali

Byl to právě dělník Miroslav N., který 25. března před polednem přivolal Petra Brázdu, aby mu šel pomoct odtáhnout blíž k pile stodvacetikilogramovou kládu olše. Metr a půl dlouhý kmen se ale nějak zašprajcoval. „Potáhl jsem dřevo, svorka mi vyjela z ruky, a pak mi ruku uřízl pilový list,“ vzpomínal jen nerad na bolestivé chvíle Petr Brázda.

Proč byla pila během manipulace se dřevem zapnutá, to už muž, ze kterého udělala doživotního invalidu, vysvětlit nedokázal. Petr Brázda se jako nový nezkušený brigádník snažil vyhovět ve firmě všem. Každému na požádání pomohl bez toho, aby přemýšlel, zda má na všechnu techniku kolem sebe potřebné zkoušky. Proškolený na podobnou práci byl jen kdysi dávno na střední škole.

Státní zástupce Miroslav Kodrla žaloval majitele Avrata i pracovníka Miroslava N. pro přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle Kodrly oba muži porušili závažným způsobem bezpečnostní předpisy a zákoník práce. Dělník Miroslav N., který nováčka před úrazem požádal o spolupráci, se rozhodl u soudu k případu nevypovídat, podobně jako už předtím na policii. „Nebudu vypovídat,“ rozhodl se pro stejný postup Miroslav Avrat.

Jisté je, že poškozený za úraz dodnes nedostal ani korunu, a k řízení se připojila zdravotní pojišťovna s nárokem na téměř sto tisíc korun za Brázdovu léčbu. Příště vyslechne soud otce obžalovaného Miroslava Avrata, který je rovněž s touto krnovskou dřevařskou firmou úzce spojen a inspektora bezpečnosti práce Rostislava Šustka.

Proto soudce Lumír Čablík hlavní líčení odložil na leden příštího roku. V případu chce soud především odstranit veškeré pochybnosti, které do něj vnesl bezpečnostní a požární technik Vladimír Daříček z Krnova. Ten v Avratově firmě provádí pravidelná školení pro práci na profesionálních dřevařských strojích.

„Že by se poškozenému smekla ruka, tak jak vypovídal, to je nemožné. Nepochopil jsem, jak se takový úraz mohl stát. Z té pily jde strach už od pohledu,“ podivoval se Daříček. Petra Brázdu však neproškoloval, a ani neznal.