Milan Pražák tvrdí, že má podnik podstatný díl odpovědnosti za jeho neutěšený zdravotní stav. „Jedna věc je jasná, že doktor Jiří Chalupa neudělal tyto testy na zinek náhodně, běžně se vůbec nedělají. Podle dalších lékařů ve skutečnosti musel vědět, že zdravotní problémy existují u osob v Břidličné. Po 14 dnech už ustoupil podnik nebo rýmařovská nemocnice, někdo jej ale prostě stopnul. Co se udělaly testy, byly v pořádku, i když jinde zjistili opak,“ říká Pražák.

Jak se nakládalo s toxickými materiály popisuje takto: „Srážely se výpary na stropě, kapaly a dělaly díry i do ocelových válců, když nebyly zabalené. Tak nebezpečné látky to byly, v tavící dílně nám padaly kapky i do jídla.“ Podnik však obvinění odmítá: „Na pracovištích společnosti se nepoužívá a ani v minulosti nepoužíval zinek ve formách způsobujících ohrožení zdraví zaměstnanců. Charakter provozovaných technologií takovou formu použití dokonce ani neumožňuje,“ vyjádřil se ředitel Jiří Palma podniku AL INVEST Břidličná, akciová společnost. Také na pracovištích, kde se Milan Pražák pohyboval, nezjistila kontrola žádný zdroj poškození zdraví.„Zinek se dostal do mého těla dechem exhalátů z fabriky Kovohutě, dnešního AL INVEST,“ stojí si za svým Pražák. Proto podal trestní oznámení.

„Tento oznamovatel skutečně trpí vážnými zdravotními problémy, ale při šetření jeho oznámení v roce 1999 nezjistili policisté OOP ČR Břidličná podezření ze spáchání žádného trestného činu. Provedli odběry a šetření v kovohutích i výslechy a další úkony trestního řízení,“ sdělila Deníku mluvčí bruntálské policie Lucie Zgarbová. Milan Pražák ale podal další podnět. „Na základě znaleckého posudku vypracovaného Univerzitou Karlovou bylo již odloženo podezření z toho, že by mělo dojít k jakémukoli zanedbání zdravotní péče vůči tomuto muži. V současné době ale dále šetříme možné podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví ze strany dosud neznámého pachatele,“ dodala Lucie Zgarbová. Podle jejích slov by mělo vyšetřování skončit do měsíce.

Doplňující posudek vypracovává Vysoká škola báňská v Ostravě. „Oni čekají, až všichni umřou a bude zameteno, za šest let nebyl nikdo schopen provést toxikologické vyšetření,“ domnívá se Milan Pražák. To však současný stav vyšetřování vylučuje. „Závěry pana Pražáka o spiknutí firmy, lékařů, státních úředníků a policistů považujeme za absurdní, protože v dnešní době existuje dostatek možností pro nezávislé vyšetření zdravotního stavu. Společnost AL INVEST nemá důvod něco zatajovat, proto důrazně odmítáme jeho nepodložené tvrzení a spekulace, které naši společnost pouze poškozují na veřejnosti,“ uzavřel Jiří Palma.