Tím posledním se stal Renault stojící na Albrechtické ulici, do něhož se neznámý nenechavec dostal s pomocí násilí tento týden v úterý. Zloděj ukradl autorádio uložené v přístrojové desce, majiteli vozu tak vznikla dvoua půltisícová škoda.

Vás ještě nevykradli? V bezpečí ale nejste

Nezvykle vysoký počet krádeží by neměli motoristé, jimž se majetnické choutky zlodějů dosud vyhýbaly, brát na lehkou váhu. Výstižně to shrnula mluvčí bruntálských policistů Pavla Tušková: „V souvislosti s těmito případy opět upozorňujeme občany, že auto není trezor.“

Jak krádežím předcházet? Policisté radí nenechávat důležité a cenné věci ve vozidle. Tato rada se týká především osobních dokladů, klíčů, kabelek, aktovek, které by řidiči neměli vůbec ukládat ve svém voze. Chybou je také cenné předměty dávat na odkládací plochy vozidla, což na potenciálního zloděje působí jako magnet.

Finta zlodějů: Sledování oběti

Jenom tato opatření však nestačí. „Před odchodem od vozidla zkontrolujte uzavření všech oken, včetně střešního, motorového a zavazadlového prostoru a uzamčení dveří vozidla. Neponechávejte klíčky v zapalování ani v případech, kdy se vzdálíte od vozidla jen na okamžik a na dohled. Při opuštění vozidla vždy použijte mechanické bezpečnostní prvky a aktivujte elektronické bezpečnostní systémy, kontrolujte funkčnost cen〜trálního zamykání a uzamčení všech otevíratelných části vozu,“ řekla Tušková.

Dalším fíglem vykrádačů aut je bedlivé pozorování potenciální oběti. Zloději často sledují chování motoristy, který se chystá zaparkovat například před restaurací, obchodem nebo svým pracovištěm. Jakmile vidí, že dotyčný ukládá své věci do kufru auta, vyrážejí potom za jistým lupem. Policie proto varuje řidiče, aby raději nedávali hodnotné předměty či autorádia ani do kufru.