Důvodem, proč Darinu V. její bývalý zaměstnavatel Libor B. propustil, byla údajná zpronevěra více než tři sta tisíc korun, na kterou se přišlo při inventuře. Žena se bránila seč mohla rozvázání pracovního poměru na obávaný § 55, protože s takovou vizitkou by ji nejspíš už nikdo zaměstnat nechtěl. Proto podala žalobu na neplatnost výpovědi.

Během soudního líčení však majitel firmy podal na bývalou prodavačku trestní oznámení kvůli zpronevěře více než tři sta tisíc korun. Vyšetřovatel však na základě důkazů neshledal, že by samotná propuštěná Darina V. peníze nějak zpronevěřila. V tu chvíli měla pádný argument, aby se mohla bránit občanskoprávní cestou.

Před senátem občanskoprávního soudu v Krnově několikrát setkala tváří v tvář se svým bývalým zaměstnavatelem. „Jsem naprosto zničená. Mám pověst zloděje a přitom jsem nic neudělala,“ vzlykala ještě před několika měsíci žena. Senát v čele s Evou Daříčkovou začal případ pomalu rozmotávat, nahlížel do účetnictví firmy a procházel si veškeré inventury. Čísla skutečně neseděla, a dost zvláštní byly i výpovědi svědkyň, většinou bývalých prodavaček obchodu.

„Ano, lidé v tom obchodě hodně kradli. Když jsem obsluhovala jednoho, tak jsem nebyla schopná uhlídat zbytek rozlehlé prodejny. Když jsme přišli na to, že došlo k odcizení zboží, neprodleně jsme informovali pana Libora B. Majitel firmy nám sdělil, že máme akorát více hlídat,“ řekla jedna ze svědkyň, jejíž výpověď potvrdila i další svědectví.

Obchod býval v době polední přestávky nedostatečně zajištěn. „Doprostřed uličky jsme postavili kočárek a přes něj natáhli ceduli s nápisem přestávka anebo přijdu hned,“ řekla další z bývalých prodavaček, která také poukázala na to, že majitel přijížděl do prodejny a pravidelně si odvážel kočárek do jiné z prodejen. Tyto přesuny zboží se nikde neevidovaly a účetnictví firmy bylo naprosto žalostné.

Právě na základě chaosu v účetnictví a inventarizaci žádal právník žalující strany po žalovaném zaměstnavateli šestaosmdesát tisíc korun odškodnění a změnu ukončení pracovní smlouvy z § 55 na odchod dohodou. Majitel firmy a jeho právník zprvu tuto variantu odmítali a navrhovali předvolat další svědky. Nakonec jim však i senát doporučil, aby raději zvážili možnost dohody. Žalující strana ustoupila a požadovala kromě změny ukončení pracovní smlouvy šedesát tisíc korun. Na tuto sumu podnikatel se svým obhájcem přistoupil.

Prodavačka Darina V. dostane peníze nejpozději do třiceti dnů. „Jsem spokojená, protože jsem konečně očistila své jméno. Peníze se mi samozřejmě také hodí,“ zakončila Darina V.