Krnovská vyhláška o zákazu podomního prodeje sice část dotěrných obchodníků neodradila, ale díky osvětě už občané vědí, na koho se obrátit. Když je obtěžují nezvaní hosté, stačí vytočit linku městské policie a strážníci už obchodníky důrazně poučí, že vyhláška platí i pro ně.

Strážníci v posledních měsících nejčastěji natrefí na zástupce firem, které domácnostem nabízejí změnu dodavatele energie. Obzvlášť nechápaví jsou obchodní zástupci společnosti Comfort Energy, kterým strážníci musí zákaz podomního prodeje připomínat opakovaně.

PŘÍPAD Z KRNOVSKÉHO SÍDLIŠTĚ POD CVILÍNEM

Například loni v září byli strážníci upozorněni na dva muže, kteří obcházeli byty v paneláku na Sídlišti pod Cvilínem a nabízejí změnu dodavatele energie.

„Na místě zastihli pracovníka společnosti Comfort Energy. Upozornili ho na existenci městské vyhlášky, která zakazuje podomní prodej. Zároveň ho poučili, že pokud by se podobná záležitost v Krnově opakovala, bude se jeho postup řešit u přestupkové komise.

Pracovník firmy Comfort Energy následně informoval svého kolegu a oba své činnosti zanechali," popsala loňský případ mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

PRODEJCE STRÁŽNÍKY NATÁČEL MOBILEM

Uběhlo půl roku a obyvatelé Krnova si na agresivní prodejce elektřiny a plynu z firmy Comfort Energy stěžovali znovu. V pondělí 18. dubna se obyvatel sídliště v Jesenické ulici marně snažil obchodníka upozornit na existenci městské vyhlášky zakazující podomní prodej, ale setkal se jen s despektem.

„Strážníci muže zastihli v domě a poučili ho o vyhlášce. Na to se jim devatenáctiletý mladík snažil namluvit, že nic neprodává, jen zjišťuje ceny elektřiny a plynu. Jelikož byl vůči hlídce arogantní, natáčel si zákrok mobilním telefonem a nebyla s ním rozumná domluva, předali tento případ strážníci přestupkové komisi," popsala Dita Círová aktuální případ.

Tento zástupce Comfort Energy si v praxi ověřil, že v Krnově se prohřešky proti vyhlášce opravdu řeší u přestupkové komise.

VYDÁVALI SE ZA ZAMĚSTNANCE ÚŘADU

Tímto incidentem ale výlet zástupců Comfort Energy do Krnova neskončil. Kolem půl páté odpoledne nahlásili jejich aktivitu obyvatelé z jiní části sídliště, z domu u Rooseveltovy ulice. Tentokrát se jednalo o větší skupinu prodejců.

Na místě strážníci zastihli tři muže, kteří se podle svědectví oznamovatelů vydávali za zaměstnance Městského úřadu v Krnově a tvrdili, že provádí odpočet plynu a elektřiny.

„Hlídka zanedlouho nalezla jednoho z mužů, kterému doporučila, aby svolal své kolegy k vozidlům, jimiž přijeli. Tady skupinu, zastupující Comfort Energy, poučili o vyhlášce," popsala mluvčí radnice Dita Círová jak se situace vyvíjela.

NÁVŠTĚVA PRÝ BYLA PŘEDEM DOMLUVENÁ

A jak prodejci reagovali na informaci, že v Krnově je podomní prodej zajánán? Tvrdili, že jen navštívili předem domluvené zákazníky. Na předem domluvené návštěvy, kdy si občan podomní obchodníky sám pozve do bytu, se vztahuje výjimka. V tomto specifickém případě se se na obchodníky vyhláška o zákazu podomního prodeje nevztahuje.

„Protože se strážníkům v tu chvíli nepodařilo sehnat nikoho, kdo by jim potvrdil, že muži nabízeli nějaký produkt, museli je propustit bez sankce," doplnila Círová.

CO NA TO COMFORT ENERGY

Společnost Comfort Energy jsme požádali o stanovisko k aktuálnímu případu v Krnově z 18. dubna.

„Ve vámi popsaném případě se jednalo o externí OSVČ partnery společnosti Comfort Energy. Obchodní zástupci Comfort Energy jsou povinni se řídit etickým kodexem prodejce, jehož součástí je i mimo jiné nařízení o striktním dodržování a respektování místních vyhlášek platných v jednotlivých obcích, včetně zákazu podomního prodeje.

V případě, že je toto nařízení ze strany obchodního zástupce porušeno, jedná se o pochybení jednotlivce každý obchodní zástupce si sám volí, kam pojede naše produkty nabízet -, z něhož, pokud je prokázáno, vždy vyvozujeme příslušné pracovněprávní postihy," uvedla mluvčí Comfort energy Alžběta Šťastná s tím, že možnost spolupráce se společností Comfort Energy je podmíněna absolvování certifikovaného školení a pravidelným přezkušováním jednotlivých prodejců.

OBCHODNÍ ZÁSTUPCI

Na svém webu comfortenergy.cz společnost prezentuje podomní prodej takto: „Od konkurence se lišíme i prodejní filozofií. Jako jediní z alternativních dodavatelů nevyužíváme pro podomní prodej externí firmy, ale naše smlouvy sjednáváme výhradně prostřednictvím prodejní sítě vlastních obchodních zástupců."

VERIFIKAČNÍ HOVORY

A jak se Comfort energy staví je svědectví občanů, že se prodejci vydávali za zaměstnance úřadu, kteří provádí odečet plynoměru a elektroměru?

„O tom, že by se naši obchodní zástupci vydávali za zaměstnance Městského úřadu v Krnově, nemáme žádné informace. Nic takového jsme nezaznamenali ani ve verifikačních telefonátech se zákazníky, kterými si vždy znovu ověřujeme jejich souhlas s uzavřenou smlouvou a také jejich spokojenost s návštěvou prodejce, ani z jiných zdrojů.

Pokud by se toto jednání prokázalo, bylo by řešeno okamžitým ukončením spolupráce s tímto prodejcem," uzavřela stanovisko Comfort energy Alžběta Šťastná s tím, že dochází i k nahodilým kontrolám prodejců v terénu.

Gabriela Mathiasová