Do povědomí veřejnosti Radek V. vstoupil letos v srpnu krátce po bohumínské tragédii, při níž uhořelo šest lidí a dalších pět nepřežilo skok z okna. Vlastenecké noviny, označované někdy jako konspirační server, tehdy zveřejnily článek s titulkem: „Jedenáct cikánů minus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken.“ 

Snímek pietního místa z úterý 11. srpna 2020. Je nedaleko domu, ve kterém v sobotu 8. srpna 2020 přišlo o život šest lidí. Dalších pět zemřelo po skoku z okna.
Policie obvinila muže za rasistický článek ve Vlasteneckých novinách

Ještě tentýž měsíc byl Radek V. obviněn. Policie uvedla, že pod různými jmény psal i další extremistické články. Vyšetřování dále pokračuje, trvat může ještě několik měsíců.

Nadávky

Tento týden se jméno šéfredaktora Vlasteneckých novin skloňovalo u Krajského soudu v Ostravě v souvislosti s jiným případem. Senát se zabýval jeho dřívějším incidentem s městkou policií. Strážníci po půlnoci pod okny jeho bytu v Ostravě-Porubě zasahovali proti opilému a hlučnému muži.

Radek V. zákrok nevhodně komentoval, hlídce nadával, používal nepublikovatelné vulgarismy. Nakonec na služební vozidlo vylil vodu z kbelíku. Následovalo házení sklenic, které se po dopadu na zem rozbily.

Hlavní třída v Ostravě-Porubě, kde se první den po otevření obchodů v rámci rozvolňování ve čtvrtek 3. prosince 2020, tvořily fronty jako v časech, kdy se nazývala Leninova.
Nákupní šílenství v Ostravě? Prodavačky hlídaly dveře, venku rostly fronty

Radek V. nejprve stanul před Okresním soudem v Ostravě. Tvrdil, že je nevinný. Podle jeho verze se v dané chvíli nacházely v bytě další dvě osoby, které označil za jemu blízké. To znamená, že je nemusí identifikovat. Prý jsou ve stejném věku a mají podobnou vizáž. Podle Radka V. nebyly předloženy jednoznačné důkazy, že právě on strážníky urážel a z okna vyhazoval předměty.

Soud jeho obhajobě neuvěřil a za trestný čin výtržnictví mu vyměřil podmíněný roční trest s odkladem na šestnáctiměsíční zkušební lhůtu. Muž se odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě. Jednání bylo nařízeno na tento týden. Radek V. k němu bez omluvy nedorazil, senát proto rozhodoval v jeho nepřítomnosti.

Nakonec mu trest snížil na osm měsíců, zkušební lhůtu ponechal stejnou, tedy šestnáct měsíců. Verdikt je pravomocný a není proti němu odvolání.