„Mladík (r. 2005) si měl své oběti vždy vyhlédnout a pak k nim zezadu přijít a násilím se zmocnit například kabelky. V těchto měly poškozené ženy mimo jiné peníze, mobilní telefony, osobní doklady, ale také platební karty,“ uvádí mluvčí policie Eva Michalíková. 

Kluk pak přes svůj nízký věk rozhodně není žádný amatér a má toho na svědomí více. Původně měl totiž v dané době pobývat ve Výchovném ústavu v Novém Jičíne, kam byl na konci roku 2019 umístěn pro své předchozí činy. Odsud ale pravidelně utíkal a nadále loupil, aby měl na drogy.

Podívejte se na video jednoho z útoků mladého pachatele na ženu v Ostravě

Zdroj: PČR

„V jednom případě měl dokonce ženě vytrhnout mobilní telefon z ruky ve chvíli, kdy volala na tísňovou linku o pomoc. Důvodně obviněný mladík do výslechu komisaři uvedl, že odcizené věci měl prodat buď kamarádům, nebo je dát do zastavárny. Za získané peníze si měl koupit například pervitin. Jeho nejstarší obětí měla být 92letá žena,“ doplňuje policejní mluvčí.

Všímavý policista cestou na noční směnu

Past sklapla v den, kdy se na noční směnu vypravil policista z obvodního oddělení Ostrava–Mariánské Hory. „Díky své znalosti a všímavosti poznal na zastávce mladíka, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Tramvaj i s mladíkem sledoval až do jeho vystoupení a poté až k domu, kde se před spravedlností ukrýval. Na místo přivolal hlídku, která už hledaného zadržela a odvezla na služebnu,“ líčí mluvčí policie.

Kriminalisté 1. oddělení kriminality Nový Jičín tak zahájili trestní stíhání mladistvého a obvinili ho ze spáchání provinění z loupeže, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu po odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na 5 let.

V úkonech trestního řízení i nadále kriminalisté pokračují, není vyloučeno rozšíření trestního stíhání o další případné skutky.