Mramorová socha Panny Marie Bolestné pochází z roku 1848 a byla před několika měsíci zrekonstruována.

Opravenou sochu počátkem prosince na Cvilíně požehnal otec Sebastian Gruca. Pohled na sochu přinášel radost všem návštěvníkům poutního místa. Radost ale v těchto dnech vystřídaly smutek a rozhořčení. „Vandalové ulomili meč a urazili roh podstavce. ,První pomoc' soše poskytl správce poutního místa z konventu minoritů, který uražený kousek podstavce přilepil zpět na místo. O definitivní opravu se ale musí postarat vlastník sochy, tedy město Krnov," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Město situaci řeší jako pojistnou událost, zajistí opravu sochy a také požaduje častější kontroly Cvilína.

„Na opravě se v současné době domlouváme s restaurátorem Františkem Pavúčkem z Nejdku, který sochu před koncem loňského roku restauroval. Zároveň jsme prostřednictvím starostky města požádali velitele městské policie o častější kontroly vrchu Cvilín," uvedla vedoucí odboru správy majetku města Krnova Lenka Andršová.

KONTROLY JSOU ČASTĚJŠÍ, NEMUSÍ VŠAK STAČIT

Strážníci častější kontroly Cvilína ihned zavedli.

„Hlídky sem zachází od minulého týdne častěji, a to v nepravidelných intervalech, věřím, že to napomůže tomu, aby se situace neopakovala. Jedná se ale o odlehlou lokalitu, stoprocentně ji ochránit před vandaly je obtížné," konstatoval velitel krnovské městské policie Pavel Moravec.

O TROJZUBEC PŘIŠEL UŽ V KRNOVĚ NEPTUN

Případy, kdy jsou obětí vandalů sochy, nejsou v Krnově ojedinělé.

Před několika měsíci přišel již po několikáté o svůj trojzubec Neptun, socha umístěná v kašně ve Smetanových sadech.

Vypadá to, že se krnovští vandalové specializují na meče a trojzubce a žádná socha s tímto předmětem, si před nimi nemůže být jistá.

GABRIELA MATHIASOVÁ