J. A. převzala pronájem herny před více jak třemi lety a obsluhovala ji do srpna 2007. Od původního nájemce odkoupila vybavení. „Koupila jsem vše, jak to bylo. Nevěděla jsem, že musím mít povolení. Nechtěla jsem nikoho poškodit,“ řekla obžalovaná.

S provozem jí pomáhal syn, jemuž chtěla podnik později přenechat. Syn se prý věnoval záležitostem, kterým nerozuměla, mimo jiné měl také počítače přeinstalovávat. Provozovatelka herny totiž v minulosti absolvovala pouze běžný uživatelský kurz obsluhy počítačů. „Kdybych budovala hernu novou, tak bych se zajímala o to, co je potřeba. Myslela jsem, že když ji kupuji od někoho, kdo ji provozoval, tak je všechno legální,“ argumentovala J. A..

Že nemá licence v pořádku prý zjistila, až když ji upozornila policie. Jejím případem se nyní zabývá Okresní soud v Bruntále, kde ve středu 11. února proběhlo první hlavní líčení. Zde si žena vyslechla obžalobu ze spáchání trestného činu Porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Kromě obžalované se k případu vyjadřoval i bývalý pracovník jedné z poškozených firem.

Projednávání kauzy by mělo pokračovat 7. dubna, kdy promluví i soudní znalec a hodnoceny budou i další důkazy.

Zuzana Pršalová