Vloni 23. ledna se podle žaloby nejprve pokusili zmocnit tahače Man v hodnotě 1 037 680 korun majitelky firmy Ivany Č. z Domašova. Povedlo se jim to až o den později, neboť v inkriminovaný den měl automobil poruchu. Odvézt jej měli z Janovic u Rýmařova od fabriky Katr. Poté jej za pomoci dalšího muže odvezli na Slovensko a zpeněžili.

Během odročeného hlavního líčení vypovídal ve středu 4. června utajený svědek pod jménem Sony Ericsson. Ten změněným hlasem sdělil: „Jiří zastupoval Viva leasing, kdy Pavel této společnosti dlužil peníze. Ve Viva leasingu měl Pavel podvody s leasingem, čachry. Nesplácel a Jiří společnost zastupoval. Vymáhal peníze po Pavlovi.“ Podle něj to byly právě Pavlovy dluhy, které stály u myšlenky dua obohatit se na majetku druhého.

Utajenec dále řekl, že Jiří na Pavla neustále tlačil. „Ze strany Jiřího to přešlo ve vydírání Pavla. Ten nevěděl, jak to zvládat. Tak došlo k tomu, že Pavel vymyslel s Jiřím prodej nákladního vozidla. Pavel Pavel k němu poskytl informace a klíčky. Byl jsem jednou s Pavlem, když uvedl, že má náhradní klíče od vozidla - lesní soupravy na vývoz dřeva,“ konstatoval Sony Ericsson.

Ten dále popisoval, jak Jiří Pavla vydíral. „Že chce peníze, ať si to dá jak chce, on že nemá co ztratit, protože má před sebou osm let, z toho jsem vydedukoval, že má jít sedět. Že když to nepůjde a zmlátí Pavla nebo cokoliv jiného provede, tak mu to nevadí,.“ A Jiří skutečně sedí za mřížemi. Hradecký soud jej tam poslal za drogové delikty.

„Výpověď utajeného svědka se rozchází s výpovědí z přípravného řízení. Je to jedna paní povídala,“ oponoval obhájce Jiřího Karel Svoboda. Ani obžalovanému Pavlovi se svědectví Sony Ericssona nelíbilo: „K tomu chci říct, že to co tady řekl svědek, je lež. Že ty věci, co říká, nejsou pravda. S Jiřím jsem měl nějaké věci, byly mezi námi, ale v žádném případě jsem to nevnímal jako nějaké vydírání.“

Obhájci navrhli soudu pro další jednání výslech svědka, o kterém se domnívají, že je právě on utajen. Státní zástupce zastává jiný názor: „Domnívám se, že jakékoliv další dokazování je nadbytečné. Co se ve skutečnosti dělo, o tom máme dostatek důkazů, na jejichž základě lze ve věci rozhodnout.“

Rozsudek má padnout na sklonku července a Deník i nadále tuto kauzu sleduje.