Rýmařovem se v neděli 12. srpna začaly rozléhat rány. Kolem desáté hodiny se odehrála série dopravních nehod mezi autem značky Peugeot a vším, co mu zrovna stálo v cestě. Nejprve řidič vozu nabral kovovou bránu střední školy v ulici Julia Sedláka. Nezastavil a pokračoval dál do ulic Jelínkova, Bartákova a Palackého až na ulici Jesenickou, kde začal couvat a narazil přitom do dvou stromů.

Po těchto kolizích na místo ihned vyrazila přivolaná policejní hlídka z rýmařovského obvodního oddělení. Ta zjistila, že povedenému řidiči nemůže sebrat řidičák, protože v automobilu za volantem seděl třináctiletý chlapec.

Namísto toho, aby se styděl a omlouval za svá uličnictví, ještě se snažil nabouraným peugeotem z místa poslední bouračky odjet. Dechová zkouška sice dopadla negativně, ale i tak byl seznam hříchů dětského řidiče velmi dlouhý.

Policisté při důsledném prověřováním incidentu prokázali, že se chvíli před sérií bouraček nezletilý hoch vloupal do budovy rýmařovské střední školy na ulici Julia Sedláka. Právě tam našel klíče od auta, které bylo zaparkované v garáži na pozemku školy.

Pak už byl jen krůček k nápadu užít si pořádnou jízdu a zažít adrenalin, jaký hoch dosud znal jen z počítačových her, když pařil gétéáčka. Naštěstí v realitě ke zranění žádné jiné osoby nedošlo. Škoda na majetku ale byla předběžně vyčíslena na čtyřicet tisíc korun.

Když si rýmařovští policisté a bruntálští kriminalisté trochu proklepli, co třináctiletý řidič vyváděl dřív, než usedl do auta, byli zaskočeni rozsahem vylomenin, kterým by se u dospělého pachatele říkalo trestná činnost.

Chlapec se jim postupně doznal k několika vloupačkám. „V noční době z 8. na 9. srpna se například vloupal do kabinetu učitelů v budově Základní školy na ulici Jelínkové v Rýmařově, kde odcizil fixy a nalepovací papírky v hodnotě téměř 200 korun. Při pohybu po školském zařízení postupně rozsvítil všechna osvětlení v budově a následně z místa činu utekl,“ popsal některé ze skutků policejní mluvčí René Černohorský. Byla to ale jen rozcvička na noční výpravu z 9. na 10. srpna, kdy se vloupal do rýmařovské restaurace v ulici Rudé Armády. Tam už šel po cigaretách a hotovosti jako zkušený recidivista. „Odcizil různé druhy a množství cigaret a finanční hotovost v mincích, čímž způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši bezmála sedmi tisíc korun. Ve stejné době vnikl i do prodejny potravin na ulici Opavské v Rýmařově, odkud odcizil několik lahví různých druhů alkoholu a vína, zapalovače a cukrovinky, vše v hodnotě více jak tisíc korun,“ doplnil René Černohorský.

Po prověření událostí ze strany rýmařovských policistů a bruntálských kriminalistů byli přizváni ke spolupráci také pracovníci Odboru sociálních věcí Městského úřadu v Rýmařově. Ti zjišťují, kdo za výchovu nezletilce nese zodpovědnost a prověřují, zda na protiprávním jednání tohoto nezletilce nemají svůj podíl i další osoby.