Přes tvrzení některých svědků při soudní dohře loňské smrtelné nehody motorkáře v Krnově přijeli záchranáři včas. Jediným, kdo pochybil, je řidič Milan Š. z Ostravy Poruby.

Byl to právě řidič Milan Š., který včera vyslechl u bruntálského soudu odsuzující rozsudek za usmrcení z nedbalosti. Vloni 21. srpna hodinu a půl po poledni vjel vozem Opel Astra z vedlejší silnice Dobrovského ulice na hlavní silnici Opavské ulice v Krnově v době, kdy ke křižovatce přijížděl motocykl. Na křižovatce řidič opelu váhal, zda jet doprava na Opavu, nebo ještě do krnovského centra.

Do cíle scházelo dvě stě metrů

Tak motocyklu přehradil jízdní dráhu, motorkář do vozu narazil a při tom se zranil tak těžce, že střet nepřežil.

„Bezprostřední příčinou smrti bylo zhmoždění plic,“ řekl soudní lékař Marek Dokoupil. Podle lékaře nemohli zasahující záchranáři dělat víc, než co udělali. „Rozsáhlá poranění lze považovat za neslučitelná se životem,“ uvedl Dokoupil. Ani ještě dřívější zásah a užití jiných léčebných metod už nemohlo nebohého motorkáře zachránit.

Smutné je, že než si přijel motorkář na křižovatku pro smrt, měl za sebou dlouhou cestu z jižní Moravy, o život přišel jen dvě stě metrů od vlastního domu. Dům, který stavěl, už nikdy nedostaví.

Trest byl nevyhnutelný

Senát bruntálského soudce Lumíra Čablíka potrestal Milana Š. dvaadvacetiměsíčním vězením s dvouapůlletým odkladem. K tomu mu zakázal na tři roky řídit jakákoliv motorová vozidla.

Zároveň nařídil, aby odsouzený zaplatil náklady vzniklé zdravotní pojišťovně za ošetření motorkáře. Milan Š. se ještě v soudní síni vzdal za sebe i své blízké práva na odvolání proti rozsudku, stejně postupoval státní zástupce Miroslav Kotrla.

Dojetí v soudní síni

Rozsudek přijal Milan Š. se slzami v očích, plakala i manželka a dcera, které ho doprovázely v průběhu obou dvou hlavních líčení, při nichž soud rozhodoval.

„Plně si uvědomuji, co jsem při dopravní nehodě způsobil, smrt člověka, velice toho lituji, omlouvám se všem,“ závěrem jednání vzkázal pozůstalým odsouzený muž. Byla to jeho první nehoda v životě, bez nehod jezdil od roku 1964.

Bohužel, v případě smrtelné nehody porušil jako řidič důležitou povinnost, vyplývající z vyhlášky motorkáři jedoucímu po hlavní silnici při vjíždění autem z vedlejší silnice nedal přednost.

„Zleva přijížděl motocykl, kterého si pan obžalovaný nevšiml. Pokud by odbočil doprava, tak jak původně chtěl, dnes bychom tu nebyli. On se rozhodl v křižovatce, že odbočí do centra,“ konstatoval v závěrečné řeči soudce Čablík.

Soudce zdůraznil, že bylo dokazováním vyloučeno, že by jakkoliv pochybili záchranáři. Ti se na místo nehody dostavili do pěti minut od jejího nahlášení, do třinácti minut byl na místě i lékař. „Výše uvedená obvinění nás velmi mrzí, protože záchranáři jak v rovině práce operačního střediska, tak posádky na místě odvedli dobrou práci,“ sdělil k tvrzení, zřejmě nehodou popletených, svědků mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.