Příčinu utonutí zatím policie nezná. "Je více než pravděpodobné, že jednomu z nich se něco pod vodou přihodilo a druhý z dvojice se jej pak snažil zachránit. V podobných případech se bohužel stává, že zemřou oba," řekl zkušený potápěč z Ostravy. Tělo utonulého potápěče našla dopoledne česko-polská skupina potápěčů. "Nejprve se vynořilo tělo muže. Teprve později potápěči našli i dívku," řekl dobře informovaný policejní zdroj.

Otec a dcera se na místě potápěli sami a nepatřili do skupiny, která je později našla. "Nikdo je tam moc neznal," dodal zdroj. Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela řekl, že potápěči po nálezu prvního těla zavolali zdravotní záchrannou službu a policii. Na místo přijeli i hasiči s člunem, kteří pomohli tělo ženy vyzvednout. "Na břehu jezírka stál jejich osobní automobil s českou poznávací značkou. Případ vyšetřuje policie," řekl Kůdela.

Jezírko Šifry je oblíbeným cílem potápěčů z mnoha regionů, a to pro svoji hloubku a čistou vodu. Po včerejším neštěstí v něm za poslední čtyři roky zemřeli čtyři potápěči. Loni v březnu ponor nepřežil pětatřicetiletý polský sportovní potápěč. Muž se podle policie v zamrzlém lomu potápěl společně s devětadvacetiletým kamarádem, který ho našel bez známek života pod ledem. Pravděpodobně mu ve velmi chladné vodě zamrzla automatika umožňující dýchání. Koncem února 2004 se ve stejném lomu utopil jednatřicetiletý muž, který neměl pro potápění pod led dostatečnou kvalifikaci. Příčinou smrti byla vzduchová embolie a poškození plic z přetlaku. K tomu dochází především při rychlém výstupu na hladinu.