„V předchozích letech jsme dosáhli lepších, ale také i horších výsledků v objasněnosti trestné činnosti," řekl vedoucí územního odboru Policie ČR Jaromír Tkadleček. Konstatoval, že při stávajících počtech policistů jsou loňské statistiky ještě na dobré úrovni. V situaci, kdy v předchozích letech odešlo ze služby několik desítek policistů, se to prostě ve výsledcích projevit muselo.

Jediná oblast, v níž se počet případů v roce 2012 zvýšil, jsou hospodářské trestné činy. Vloni takových případů policisté na území okresu vyšetřovali 252 a o rok dříve 241. Násilná, mravnostní, majetková a ostatní trestná činnost má sestupnou tendenci. „Důležité je, že se nám v regionu daří objasnit více než padesát procent trestných činů. V kraji jsme v objasněnosti této činnosti nejlepší. Rovněž zaujímáme jedno z předních míst i v rámci Česka," hodnotil uplynulý rok Tkadleček.

Vloni spáchali zločinci různého ražení v bruntálském regionu 2424 trestných činů. Ve více než padesáti procentech případů měli prsty recidivisté, tedy lidé již dříve soudně trestaní. „Trend nárůstu kriminality jako v roce 2011 naštěstí vloni nepokračoval, snížení nápadu trestné činnosti v roce 2012 oproti roku 2011 se pohybuje okolo pěti procent. To je dobrá zpráva," vyzdvihl policejní plukovník. Zároveň zmínil několik faktorů, které zločinnost a počet přestupků v regionu přímo ovlivňují. Jsou jimi jedna z největších nezaměstnaností v zemi, s ní spojená ekonomická úroveň obyvatel a jejich ekonomická situace a zadluženost.

Roli hraje v počtu kriminálních případů také zastoupení etnických skupin.

A co amnestie vyhlášená prezidentem republiky? „Zeptejte se za rok. V tak krátkém období se nelze k problematice amnestie odpovídajícím způsobem vyjádřit," uvedl plukovník. Jen prozradil, že i v našem regionu museli policisté zasahovat u případů, které spáchali jen pár dnů po propuštění na amnestii zdejší kriminálníci. „Šetříme několik případů, kdy ihned po návratu propuštění recidivisté začali páchat trestnou činnost. Rekordman byl ve Vrbně pod Pradědem, který se vrátil po amnestii jeden den večer, a druhý den večer už opět seděl v cele. Bez trestné činnosti tedy vydržel asi jen čtyřiadvacet hodin," prozradil plukovník.

Ilustrační foto

Co všechno se vloni událo

Nejklidnější situace na poli kriminality je v mikroregionu Vrbensko a hned poté na Albrechticku. Tradičně nejvyšší počet trestných činů a zločinů je zaznamenán v Bruntále a Krnově. Zřejmě fi nanční nouze dovede některé k hospodářské a majetkové trestné činnosti. A byla to právě hospodářská kriminalita, která jako jediná vloni se svými 252 případy překonala statistiku z předchozích let.

Největším případem, který rozplétala společně s místními kriminalisty i pražská zásahová jednotka, se stal v jednom z místních závodů. Z firmy organizovaná skupina kradla molybden a wolframový prach. „Trestnou činnost organizoval sedmatřicetiletý muž z Ostravska, kterého zadržela zásahová jednotka přímo při prodeji wolframového prachu v Praze. Další tři jeho spolupachatelé byli mladí muži z Bruntálska. Škoda se vyšplhala na 670 tisíc korun," řekla bruntálská policejní mluvčí Ivana Křištofová.

Co se týká majetkové kriminality, je každoročně pravidlem, že tvoří zhruba polovinu celkové trestné činnosti spáchané v regionu. Vloni to bylo přes tisíc různých případů. „Na statistická čísla z minulých let můžeme v případě majetkové trestné činnosti zapomenout. S největší pravděpodobností bude tento nepříjemný trend pokračovat," řekl vedoucí bruntálského územního policejního odboru plukovník Jaromír Tkadleček.

Kapitolou samou pro sebe je domácí násilí a s ním spojené vykázání agresorů na deset dnů ze společného obydlí, čímž se zamezí kontaktu s obětí. V roce 2009 byli násilníky výhradně muži, policisté zaznamenali dvacet dva případů vykázání. V roce 2010 se setkali policisté s devatenácti případy, a byl mezi nimi i případ ženy z Vrbenska, která dlouhodobě týrala svého manžela. V roce 2011 bylo hlášeno sedmnáct případů, na nichž se podíleli zase jen muži. Vloni šlo také pouze o mužské násilníky, ale případů už bylo pouze třináct. Co se týká vykázání agresorů z bytů a domů, v Bruntále museli z domova čtyři násilníci, v Krnově tři, v Rýmařově čtyři, ve Vrbně pod Pradědem dva a ve Městě Albrechticích žádný.

„Upozorňuji, že domácí násilí není uváděno samostatně jako jeden z trestných činů, přesněji – v trestním zákoníku není defi nováno. Může se ve skutečnosti jednat o jeden nebo i více trestných činů, kterých se dopouští agresoři. Lze říci, že ve spojení s domácím násilím se může například jednat o trestné činy úmyslné ublížení na zdraví, nebezpečného pronásledování, nebezpečného vyhrožování, týrání osoby žijící ve společném obydlí, vydírání, ale i další," uvedla policejní mluvčí Křištofová.

Policistům se daří držet na nízké úrovni také počet drogových deliktů. Ať už se jedná o pěstírny konopí nebo o varny tvrdých drog. „Policisté jsou při práci ohroženi. Řada výrobců a pěstitelů využívá různá nástražná zařízení, schopná poškodit zdraví nebo dokonce život. V řadě případů proto může trvat i několik dnů, než takové místo řádně zabezpečíme," sdělil Jaromír Tkadleček.

Ilustrační foto

Nehod bylo o něco více, ale alkohol úřadoval méně

Rok 2012 byl z hlediska dopravy a hlavně dopravních nehod nejklidnější za posledních dvacet let. S touhle celostátní situací koresponduje i statistika nehodovosti v okrese Bruntál. Také alkohol byl u řidičů na cestách k vidění daleko méně. Za uplynulý rok policisté v okrese Bruntál evidovali 590 dopravních nehod, což je o osm více než v předcházejícím roce 2011. Nejvíce se jich samozřejmě událo ve dvou největších městech okresu, v Bruntále (227) a Krnově (155).

Hned za čtyřicet nehod mohli řidiči pod vlivem alkoholu. Pozitivní na této smutné statistice je pouze fakt, že je to hned o dvacet případů méně než v roce 2011. Neznamená to však, že by se řidiči jedoucí pod vlivem alkoholu na cestách skoro nevyskytovali. „Při dopravních kontrolách jsme v rámci běžných silničních kontrol zastavili hned dvě stě padesát jedna řidičů, kteří nezodpovědně usedli za volant vozidel pod vlivem alkoholu," uvedla mluvčí bruntálské policie Ivana Křištofová.

Dalším pozitivem roku 2012 na bruntálských cestách je také menší počet smrtelných zranění. V uplynulém roce zahynulo na cestách „pouze" šest osob, což je oproti předcházejícímu roku o tři méně. „Nechci to nijak zakřiknout, ale po letech se nestala ani jedna smrtelná nehoda v jednom z rizikových míst našeho regionu, a to konkrétně v úseku komunikace v takzvané linhartovské zatáčce," podotkl vedoucí územního odboru plukovník Jaromír Tkadleček. Menší byly také hmotné škody na vozidlech. Ty činily sedmatřicet milionů, byly tedy o dva miliony menší než v roce 2011 a dokonce o celých dvacet milionů než v roce 2010.

Nejvíce nehod se stávalo ke konci pracovního týdne, tedy především ve čtvrtek a v pátek. Je to pochopitelné, lidé vyrážejí ven z měst a na našich cestách se objevují ve větší míře i řidiči ze sousedního Polska. „Snažíme se na to zaměřit, ale ne úplně se nám to daří. Je pravda, že polští řidiči se na našich cestách chovají agresivněji než doma v Polsku, pravděpodobně si myslí, že se jim nemůže nic stát. Ale i oni u nás za spáchání přestupků platí pokuty, v závažnějších případech kauce," konstatoval plukovník Tkadleček.

Policejní mluvčí Ivana Křištofová dodala: „V tomto směru se nám dost osvědčují společné české-polské policejní hlídky. Budeme v tom pokračovat i v letošním roce." Dopravní nehody způsobí v největší míře sami řidiči motorových vozidel. V menšině jsou to cyklisté nebo chodci. Specifikem bruntálského okresu je ale jiný druh dopravních nehod, a tím jsou střety vozidel s lesní zvěří. Policie zaznamenala hned devadesát devět případů. „V téhle statistice jsme hodně nad průměrem celé České republiky. Samozřejmě je to dáno především přírodními podmínkami, kde většina komunikací našeho regionu je vedena zalesněnými lokalitami," vysvětlila policejní mluvčí Ivana Křištofová.

Smrtelné nehody v roce 2012
20. května, Václavov: Motorkář nezvládl řízení a skončil ve svodidlech
6. června, Krnov: Střet osobního automobilu s chodkyní, která přecházela cestu mimo přechod pro chodce
26. června, Dvorce: Mladá řidička nezvládla řízení při předjíždění, v automobilu uhořela
18. července, silnice z Bruntálu na Milotice: Čelní střet osobního automobilu s nákladním. Řidič osobního vozidla přejel do protisměru
17. listopadu, Rýmařov: Pachatel trestného činu ujížděl před policií a narazil do rohu restaurace.
30. listopadu, Bruntál: Na přechodu pro chodce byla sražena dvaasedmdesátiletá chodkyně

Ilustrační foto

Vražd a násilí též ubylo

Příjemné zjištění je, že v minulém roce v bruntálském okrese ubylo vražd, ale i loupeží. Vlastně… vražda se udála jen jedna, ale o to brutálnější. Dva narkomani zabili kvůli penězům důchodce ve Svobodných Heřmanicích. Na policii ani u soudu nešlo již o žádné nováčky, jako spíše o ostřílené kriminálníky.

Vloni v listopadu zašli ke staršímu dobrotivému sousedovi, kterého brutálně sprovodili ze světa. Nebohého muže oba znali, a protože slyšeli, že by mohl mít doma větší množství peněz, zazvonili u jeho dveří. Nic netušící majitel jim otevřel. Vzápětí padly výstřely. Trvalo jen dva týdny, a policisté vrahy dopadli. „Z vraždy jsou obviněni dva muži ve věku dvaadvacet a osmadvacet let, kterým hrozí patnáct až dvacet let odnětí svobody nebo výjimečný trest," řekla vloni v prosinci mluvčí krajské policie Soňa Štětínská.

Dodala, že se s podobným způsobem vraždy policisté dlouho nesetkali. „Pachatelé několikrát na bezbranného seniora vystřelili a ponechali ho vážně zraněného bez pomoci," přiblížila situaci Štětínská. Přitom senior doma žádnou větší částku peněz neměl. Co se týká loupeží, i to je problematika, která policisty velmi trápí. Obzvláště při vědomí, že se loupeží dopouštějí i velmi mladí lidé, často mladiství. Své oběti si vybírají náhodně, a dokonce útočí ve dvou- až čtyřčlenných skupinkách.

Přestože se počet případů vloni oproti roku 2011 snížil, jde stále o jeden z nejhorších zločinů vůbec. Policisté proto i dvacet loňských případů považují za alarmující počet. K odhalení přispívají i některými lidmi nenáviděné kamery. Bohužel, pokud počet trestných činů neklesne na minimum, je v některých lokalitách kamerový systém již nutný. „Každý účinný kamerový systém pro účely policie je přínosem. I když se to někomu nemusí líbit, rozhodně jsem přesvědčen, že slušnému člověku kamery snímající veřejný prostor nevadí," vyzdvihl vedoucí bruntálského územního policejního odboru plukovník Jaromír Tkadleček.

Loupeže mívají pro oběti často tragické následky, zejména pro seniory. Jsou i města a ulice, kde je počet loupeží vyšší než jinde, například bruntálská západní zóna. „Je smutná realita, že jsou u nás schopni lidé loupit kvůli majetku v hodnotě tisícikorun, dokonce stokorun. Souvisí to se sociálněekonomickou situací pachatelů," sdělil Tkadleček. Přitom za tak závažný zločin, jako je loupež, hrozí i desetiletý trest vězení. Není bez zajímavosti, že přes den a vpodvečer si lupiči troufnou spíše na ženy, bezmocné lidi a děti, v noci se obětí stane spíše návštěvník herny nebo restaurace, obvykle v podroušeném stavu.

Je rozdíl mezi klasickou loupeží, při které se pachatel s obětí přetahuje například o kabelku a při tom ji zraní, a krádeží na osobě, při které zločinci oběti kabelku „jenom" seberou. Každopádně je jisté, že objasněnost loupeží je díky precizní práci zdejší policie v regionu téměř stoprocentní.

Šetřili nejen zločiny, ale i přestupky
V loňském roce se obyvatelé regionu dopustili 6454 přestupků. V blokovém řízení policisté vyřešili 2838 přestupků, 1838 z nich se událo v oblasti občanského soužití a veřejného pořádku. Majetkových přestupků bylo 539, ve 251 případech figuroval alkohol. Tyto veškeré počty jsou zhruba srovnatelné s předchozími obdobími.