Před bruntálským soudem se tento týden řešil případ z loňského podzimu. Bruntálská seniorka se vydala vloni 28. října na nákup do Kauflandu. Při návratu z prodejny šestasedmdesátiletou ženu zezadu napadl Stanislav Hruška, oděný v maskáčích.

Popadl kabelku, kterou žena nesla přes rameno, a začal s ní cloumat. Žena nechtěla kabelku vydat jen tak, přišla o ni až ve chvíli, kdy lupič silou urval ucho. Důchodkyně se poroučela k zemi a jen shodou šťastných náhod se při pádu nezranila. Během incidentu volala: „Pomoc, pomoc, policie!“ Pomoci se dovolala, ale až poté co ji Hruška oloupil.

Tašku našli na hřbitově

Nebohá seniorka se musela nyní k události opět nedobrovolně v myšlenkách vrátit. Vzpomínala, jak se tahala se Stanislavem Hruškou o kabelku, v níž měla jen čokolády, mléko, sýry, doklady a asi šedesát korun v drobných. Tašku s vysypaným obsahem nalezl po chvíli policejní psovod na městském hřbitově, kde ji lupič Hruška vybrakoval. „Byla jsem z toho všeho na nic, jsem z toho na nic ještě dnes. Jsem z toho všeho úplně vedle,“ uvedla u soudu napadená žena.

Stanislav Hruška vypověděl, že se dva dny před loupeží pohádal s družkou a poté už jen pil alkohol. U kamarádů v západní zóně popíjel celé dva dny a přitom nejedl. Pak se vydal z bývalých kasáren do města. „Nevím, co mě to napadlo té paní vzít kabelku,“ sdělil Stanislav Hruška soudu a poté přesně popsal, jakým způsobem seniorku oloupil.

Později se rozhodl napsat důchodkyni dopis, ve kterém se jí za loupež omluvil a slíbil, že se s ní také vyrovná za způsobenou škodu. Jak dluh za zničenou zánovní kabelku a její obsah zaplatí, je zatím ve hvězdách.

Odsouzen byl už dvanáckrát

Soudní senát vedený Lumírem Čablíkem za zvlášť závažný zločin loupeže poslal Stanislava Hrušku do věznice s ostrahou na tři roky a šest měsíců. Obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali osmidenní lhůtu pro odvolání proti rozsudku. Při jednání, které začalo i skončilo 10. ledna soudce Lumír Čablík nechal nahlédnout do trestního rejstříku Stanislava Hrušky. Zejména za majetkové a násilné trestné činy ho v minulosti odsoudili pravomocně už dvanáctkrát.

Od roku 1991 do 27. dubna 2006, kdy jej pustili naposledy z vězení, kde si odpykával trest ve výši čtyř let, byl trestán za úvěrový podvod, křivou výpověď, krádež, poškozování cizí věci, ale i omezování osobní svobody a pohlavní zneužívání. V roce 2002 přepadl stejným stylem jako nyní v Bruntále jinou, tehdy třiašedesátiletou seniorku v Rýmařově. Také ji zezadu povalil, uzmul kabelku s penězi a utekl. Nato strávil ve výkonu trestu čtyři roky.

„Právě přepadení důchodkyně v Rýmařově, kterou přepadl stejným způsobem jako seniorku v Bruntále, obžalovanému přitížilo. A samozřejmě také další závažné trestné činy, kterých se dříve dopustil,“ komentoval rozsudek předseda soudního senátu Lumír Čablík.

Polehčující okolnost žádná nebyla. „Navíc šlo v případě poškozené o osobu vysokého věku. Nelze tolerovat, aby se přepadalo za bílého dne a lidé museli bojovat o vlastní majetek,“ zdůraznil Čablík.

Stanislav Hruška páchal všechny trestné činy v alkoholovém opojení. „Snažil jsem se čtyři roky nevyvádět ode dne, co mě naposledy pustili z vězení. Najít si rodinu a spokojeně žít. Vím, že už to nemohu vrátit,“ vyjádřil se v závěrečné řeči lupič Stanislav Hruška, který se k soudu dostavil ve stejných maskáčích, ve kterých seniorku z Bruntálu oloupil.

>> GLOSA DALIBORA OTÁHALA

Velký sen egyptského nosiče kufrů

Před pár lety jsem navštívil Egypt. Jedna Češka v zájezdu měla neustále strach z okradení, úzkostlivě si k tělu tiskla kabelku, stále kontrolovala, zda má peněženku a bázlivě se rozhlížela po okolí. Je přece ve třetím světě, pomalu v divočině…
Nemusíte se bát, tady je drtivá většina lidí věřících a hluboce věřící nekradou, uklidňovala vyplašenou turistku průvodkyně. A to v zemi neznají státní sociální dávky, každý se musí postarat sám o sebe.
A tak se stará a třeba leští boty na ulici nebo pořád otravuje turisty a nutí jim ke koupi suvenýry a pohledy.
Víra nabádá, starat se o bližního. Starý člověk není odkopnut, ale patří k dobrému mravu rodiny se o něj postarat a mít jej v úctě.
Nosič kufrů v hotelu měl sen, prý se chce oženit s nějakou Češkou a dostat se k nám do vyspělé země.
Do vyspělé země, kde se lidé bojí okradení a babičky se přepadají pro šedesát korun.
Doufám, že se mu to nepovedlo.