Dopustili se starosta Horního Benešova Michal Blažek a bývalý místostarosta trestného činu? Zajišťovali opravu sportovní haly v rozporu s pravidly? Ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě byla vyřčena odpověď. Zněla: Nikoli. Oba obžalovaní byli zproštěni viny. Státní zástupkyně se ale může proti rozsudku ještě odvolat.

O co v kauze šlo? Zastupitelstvo Horního Benešova schválilo v minulém volebním období zakázku na zateplení sportovní haly a opravu střechy, a to v hodnotě osmi milionů korun. V rozporu se schválenou smlouvou začaly ale probíhat i další práce bourání příček, výměna výtahu, rekonstrukce sociálního zázemí.

Tyto práce probíhaly bez vědomí zastupitelstva. Opoziční zastupitelé v tom viděli pochybení a dali podnět policii. Ta se začala případem v roce 2013 zabývat. V dubnu loňského roku začal kauzu projednávat Krajský soud v Ostravě.

Obžalovaným bylo kladeno za vinu, že porušili pravidla hospodářské soutěže a zneužili pravomoc úřední osoby, když zadali stavební firmě rekonstrukci interiérů sportovní haly v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Oba komunální politici vinu odmítali. Na svou obranu uvedli, že existovala celá řada důvodů, proč firma, která měla původně jen zateplovat budovu, nakonec rekonstruovala i interiéry. „Šlo o práce, které na zateplení budovy navazovaly," vysvětloval starosta.

Michal Blažek vykonává funkci starosty v Horním Benešově druhé volební období, předtím vykonával funkci místostarosty. Za období jeho působení se v Horním Benešově uskutečnila řada investičních akcí vybudování kanalizace, rekonstrukce náměstí, hřbitova, zastřešení zimního stadionu a další.

Gabriela Mathiasová