Milan D. z Moravského Berouna, který před týdnem odpálil granát v krnovském Prioru, už policistům nic neřekne ani o své motivaci, ani o své minulosti. Policisté si nyní kladou důležitou otázku: byla tragická událost v Prioru jedinou a první loupeží, které se Milan D. dopustil? V uplynulých měsících totiž došlo k podobným přepadením v několika malých bankovních pobočkách, kdy pachatel rovněž použil výhrůžku odpálení granátu. Také v jiných případech by popis pachatele mohl zhruba odpovídat podobě Milana D.

„Všechny vás zabijem,“ použil obrat ze slovenštiny třiačtyřicetiletý Milan D. v krnovském Prioru, když se ho prodavačky, zákazníci a policisté snažili zneškodnit.

Porovnejme si krnovské události s granátovou loupeží ze Zásmuk. „Muž byl ve věku 35 až 40 let, štíhlé postavy, na tvářích strniště černých vousů, tmavé oči, krátké tmavé vlasy, hovořil česky se slovenským přízvukem,“ popsala Petra Čimová z kolínské policie pachatele v plátěném kloboučku, který 5. srpna na pobočce spořitelny v Zásmukách přistoupil k pokladně a začal křičet: „Dejte mi peníze, nebo tady odpálím granát!“

V téže pobočce proběhla o měsíc později 6. září loupež podle naprosto stejného scénáře. Do spořitelny v Zásmukách vstoupil muž, pracovnicím ukázal granát, který si přinesl sebou, vytáhl z něj pojistku a všem přítomným řekl, aby mu dali peníze a na nic nesahali. Přestože při první i druhé granátové loupeži v Zásmukách pachatel zanechal na kamerovém záznamu zřetelný obličej, policie si nebyla zcela jistá, zda jde o téhož muže, nebo dva různé pachatele.

Podle velmi podobného scénáře byla například v květnu provedena granátová loupež také v Hrochově Týnci. Asi čtyřicetiletý opálený muž štíhlé postavy s krátkými vlasy v pobočce České spořitelny bankovním úřednicím ukázal granát a požadoval po nich vydání peněz.

Byly Milanovi D. předchozí granátové loupeže jako v Zásmukách nebo v Hrochově Týnci jen volnou inspirací, nebo se něčeho podobného dopustil už v minulosti? Často cestoval po republice, takže vzdálenost od Moravského Berouna nemusí hrát roli. Pokusili jsme se záběry pachatelů nedávných granátových loupeží ukázat lidem v Moravském Berouně, kteří Milana D. znali osobně. Nejsou si stoprocentně jisti, ale všichni se spíš kloní k názoru, že to není on.

V Moravském Berouně si nikdo neumí představit, jak se tento vzorný otec rodiny, slušný, tichý a nenápadný soused mohl odhodlat k tak zoufalému činu, jakým je loupež. Navíc se ukázalo, že pro krytí loupeže a případné alibi se rozhodl využít jednu ze svých dcer, kterou v osudný den s sebou přivezl do Krnova. Aby jeho cesta z Moravského Berouna byla nenápadná, zavezl dceru do Krnova na lékařské vyšetření.