Právě on má být mužem, který ví nejvíc o poměrech a finančních tocích v nemocnici z období, které vyústilo v konkurzní řízení. Svědkovi se nepodařilo doručit předvolání ani na adrese trvalého pobytu na Vrchlického ulici, stejně tak ani na žádnou jinou známou adresu. Korespondenci si nepřebírá přesto, že se ve městě objevuje. „Pokud situace potrvá, požádáme policii o zajištění tohoto svědka,“ potvrdila soudkyně Vladimíra Mášová.

Své návrhy přednesli včera rovněž obhájci obviněných mužů. Státní zástupce viní bývalé čelní představitele špitálu, dvaapadesátiletého Pavla Š., devětapadesátiletého Bohuslava Š. a osmapadesátiletého Miloslava B., ze zvýhodňování věřitele. Jako členové představenstva společnosti podle obžaloby věděli, že je nemocnice ve ztrátě a že nemohou platit své závazky. Ty převažovaly majetek společnosti. Z části platili, avšak jen některým vybranýmspolečnostem.

K výslechu se dostavila pouze bývalá předsedkyně představenstva nemocnice Dagmar J., dříve D. „Na audity a účetnictví tam byl náměstek a ředitel, určitě jsme tam našli různé věci, které nebyly zaplaceny,“ řekla soudu. Za jejího působení chtěli podat trestní oznámení na nové vedení, to ale nebylo následně realizováno. „Byly dohodnuty další, nové splátkové platební kalendáře, hrazeny snad byly. Ve funkci jsem byla asi deset měsíců. Odvolalo mě až nové vedení nemocnice. Chtěli jsme nemocnici dál vést a určitě jsme na konkurz nepomýšleli,“ podotkla Dagmar.

Soud se včera zabýval rovněž písemnými materiály. Předložen byl organizační řád společnosti i pracovní smlouvy jednoho z obviněných. Ten byl rovněž jako bývalý starosta Bruntálu odsouzen 15. prosince 2000 za zneužívání pravomoci veřejného činitele na tři roky s podmíněným odkladem na čtyři léta, a to s dohledem. Podle verdiktu v letech 1997 a 1998 uzavřel pro radnici nevýhodné dohody s tehdejšími předchůdci v nemocnici. Ty nekonzultoval s radou města. Miloslava potrestali také trestem zákazu činnosti ve státní správě. Ani odvolání u ostravského soudu mu tehdy nevyšlo.

 

Jednání pokračuje na začátku listopadu. Více se k celé kauze můžete dočíst také zde:

Viník krachu bruntálské nemocnice zatím nejasný

Jestli vedení zvýhodňovalo věřitele není doposud jasné