K nehodě došlo loni v květnu. Obžalovaný jel firemní dodávkou se svou přítelkyní vysokou rychlostí. Z místa ležícího mimo komunikaci v Jindřichově na cestu vyjížděl a vlevo odbočoval poškozený řidič Renaultu. Protože mu ve výjezdu bránily rozhledové podmínky, najel si víc do cesty. Žádné vozidlo neviděl, tak se rozhodl přejet do svého jízdního pruhu. V tom se ze zatáčky vyřítila dodávka. Obžalovaný si myslel, že vozidlo stojí.

„Zahlédl jsem jej na poslední chvíli. Vypadalo to, že vozidlo stojí, anebo si pomalu najíždí do cesty. Najel jsem ke středu vozovky. V tu chvíli ale on rychle vystartoval a já jsem šlápl jsem na brzdu,“ řekl samosoudci obžalovaný.

Řidič, který utrpěl polytrauma a nehodu málem nepřežil, si pamatuje jak se jen rozhlédl a žádné vozidlo neviděl. O střetu a o tom co následovalo už nic neví. Soudní znalci z oblasti dopravy mluví o tom, že vozidlo jelo znatelně vyšší rychlostí, než je povolený limit. Podle jejich posudků šlo o rychlost okolo sedmdesáti kilometrů v hodině.

„Kdyby jel řidič zákonem předepsanou rychlostí, tak by vozidlo stihlo bez problémů vyjet a zařadit se do svého pruhu. Spočítal jsem, že kdyby jel obžalovaný rychlostí i šedesát kilometrů v hodině, tak by se vozidla vyhnula. Více než devadesát procent viny je tedy na straně obžalovaného. Za zbytek mohlo zřejmě neporozumění, když obžalovaný uhýbal do levého bočního pruhu, kde zrovna poškozený rychle najížděl a snažil se zařadit. Chtěl rychle uvolnit pravý jízdní pruh z něhož mu hrozilo potencionální nebezpečí, které ani neviděl. Vše se odehrálo v pár vteřinách,“ uvedl soudní znalec.

Samosoudce vyslechl také několik svědků. „Řidič dodávky jel opravdu rychle. Brzdit začal až těsně před střetem,“ řekla jedna z žen, které stály opodál střetu a přivolaly sanitku.

Obžalovaný se doznal a svého činu litoval. „Je mi nesmírně líto, že k nehodě došlo. Zraněnému řidiči jsem poslal dopis s omluvou, protože jsem neměl odvahu za ním zajet. Viděl jsem ho až dnes u soudního líčení. Omluvil jsem se mu osobně a popřál mu hodně štěstí a brzké uzdravení,“ pokračoval se slzami v očích obžalovaný řidič.

Státní zástupce na základě splnění všech podmínek, mezi něž patří například přiznání viny obžalovaného, navrhl podmínečné zastavení trestního stíhání. Samosoudce s návrhem státního zástupce souhlasil a trestní stíhání podmínečně zastavil. Zkušební doba byla stanovena na dva roky.