Důchodcům organizovaná skupinka vstupovala do obydlí zpravidla bez zaklepání, podobně jako v únoru dvaasedmdesátileté babičce v Čakové. „Chtěla chleba, že má v autě dítě. Říkala jsem, ať okamžitě vypadnou z domu,“ vypověděla minulý týden ve středu 14. prosince u bruntálského soudu vnučka seniorky, které vešly nevítané návštěvnice bez pozvání až do pokoje v jejím rodinném domku. „Od té doby babička zamyká,“ uvedla vnučka. Právě díky ní vetřelkyně z domu nakonec odešly.

Osmasedmdesátiletou obyvatelku Dolního Benešova nejen okradly o devětadvacet tisíc korun z úspor, navíc ji také povalily na zem a surově ztloukly a zranily. Jedna útočnice držela stařenku v šachu a bila, druhá držela ve výši očí nataženou deku, a třetí v domě kradla. V tomto případě se okradená paní dočká navrácení peněz. „Obžalovaná Teresa Ewa Brogowska se rozhodla pro náhradu této škody,“ řekla bruntálská soudkyně Vladimíra Kikerlová.

Tři ženy snědé pleti soud potrestal za devět napadení důchodců, desátý útok v Zátoru- -Loučkách z února se jim prokázat nepodařil. I tak za porušování domovní svobody, vydírání a loupež stihly trojici několikaleté tresty vězení. Teresu Ewu Brogowskou soud poslal do věznice s ostrahou na šest let, na šest let ji zároveň vyhostil z Česka. Šest následujících let má za mřížemi strávit také Zofia Majewská, vyhoštěna je na osm let, byla dříve trestána za stejné hříchy v Jeseníku.

Nejlépe dopadla Zofia Pawlowská, které soud vyměřil tři roky ve věznici s dozorem a pětileté vyhoštění ze země. Všechny tři odsouzené se ihned po vyhlášení rozsudku odvolaly, státní zástupkyně Kateřina Krčová si ponechala pro případné odvolání proti rozsudku lhůtu. „Já to nebyla, cikánka jako cikánka, jsou si podobné,“ snažila se přesvědčit o své nevině Pawlowská. Snažila se tak zpochybnit výpovědi svědků, zpravidla starých a nemocných lidí.